man person cute young

Rüya nedir?
Neden rüya görürüz ?
Rüyalarımız gelecek yada geçmişten haber mi veriyor?
Rüyalar hakkında hiç bir yerde okuyamayacağınız somut ve yalın ifadeler…

Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm hatta çocukluk yıllarında başlayan bu merak beni rüyalar ile ilgili çok farklı bilgilere ulaştırdı.
Bir rüya gördüğümde hemen rüya tabirleri kitabına bakar rüyaya yapılan yoruma göre kendimi iyi yada kötü hissederdim. Yıllar geçtikçe teknoloji ilerledikçe akıllı telefonlarla istediğim bilgilere anında ulaşmam beni mutlu ediyordu.

Sigmun Freud Alfred Adler Carl Gustav Jung gibi düşünürlerle tanıştım. Bahsettiğim düşünürler dünya üzerinde psikoloji ve rüya ile ilgili ve daha bir çok konuda çağ atlamış düşünürlerdir.
Rüya ile ilgili yazılarını ve kitaplarını okudum bir çoğunu anlamaya çalıştım hatta bazı bölümleri tekrar tekrar okudum. Sonra gördüğüm rüyalar üzerinde düşündüm inanın bazı geceler rüya görmemek için uyumak istemiyordum yaşadıklarım olsa gerek üzerimde psikolojik baskısı oldukça etkiliydi. Bir sabah yine karmaşık bir ruya ile uyandım cep telefonumdan gördüğüm rüyayı farklı sayfalarda tarattım.

Farklı kişilerin kaleminden okuduğumda kafam iyice karmakarışık bir hal almaya başlamıştı.
Çünkü aynı rüyayı herkes farklı şekillerde yorumlamıştı yani birinin dediği ötekinin ki tutmuyordu bu da net olarak kesin bir bilgi vermiyordu. Rüyalara karşı inancımı yitirdim ama yinede rüya görmeye devam ediyordum. Bu konunun üzerinde de durmadım açıkçası Ama rüya ile ilgili kendi tespitimden yola çıkarak şu düşüncede netleştim.
Rüya ile ilgili kendi tespitim su şekildeydi.

Gün içerisinde rutin zamanlarımızda evinizde yada kafede veya seyahatte insan düşüncelere dalar bu bizim kendi istediğimiz içimizde var olan düşüncelerden ibarettir. Uyanıkken insan başına kötü bir şey gelmesini hayal edemezdi mi?

Fakat rüyada başımıza yada tanıdıklarımızın başına kötü şeylerin geldiğini görebiliyoruz zaman zaman.
Yani zihnimiz uyurken düşüncelerini seçemiyor.
Bunu şu şekilde açıklamak isterim ;
Gün içinde sürekli düşünürüz
Şöyle yapsam nasıl olur ?
Bu işe başlamalı mıyim?

Krediyi çekmem riskli mi? gibi yüzlerce düşünce akıp gider zihnimizin derinliklerinde.
Gerçek şu ki her bir düşünce sonucunda bir duygu hâkim olur ruhumuzda bu duygular aslında metaforlardır.
Sevinçli mutlu endişeli iseniz rüyanız da çok güzel bir yerdesiniz yahut mutlu bir andasınız demektir. kaygılı telaşlı korku dolu iseniz rüyanızda kötü şeyler oluyor demektir. hissettiklerimiz içimizde hissedilir.
Ve gece yarısı uykudayken rüyada gördüklerimiz gelecekten yada geçmişten bir haber değil gün içerisinde üzerinde durduğumuz yoğun düşüncelerin rüyalarımızda resmedildiği gerçeğini ortaya koyar.
Duygularımız bize ne düşündüğümüzü söylemektedir.

Bazı rüyalarımızı hatırlar yada hatırlayamayız genellikle kötü rüyalar hatırlanır buda şunu bize söylüyor.
Sürekli olumsuz ve negatif düşünceler içinde olduğumuzdur.

Bu yazımı yazarken rüyamızda ki sahneleri kendimiz düşünerek yarattığımızı fark ettim.
Ve bazen sabah kalktığımız da mutlu yahut mutsuz bir ruh ile uyanırız rüya gördüğümüzü bilir ama rüyamızı anlatacak ne bir kelime ne de o şeyi anlatabiliriz çünkü daha önce hiç görmediğin şeyleri görmüşsün ama onu dile getiremiyorsun farklı bir şey görüp bu nedir diye düşündüğümüz gibi.

Biliyorum yazımı çok uzattım sonuç olarak gün boyunca düşündüğümüz yoğun düşüncelerimizle gece yarısı rüyalarımızı biz tasarlıyoruz ve sonra batıl düşüncelerin esiri olup hayatımızı buna göre şekillendiriyoruz…

İzzet Cesim

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: