Türküler… Her bir mısrası anlam derinliğine bulanmış, yaşanmışlık kokan can türküler…

Tüketim çağında olduğumuz şu dönemlerde her şeyi çabuk yok ediyoruz. Fakat yüzyıllar geçse de hâlâ dillere pelesenk olmuş türküler bugün de yeni yorumlanmış biçimleriyle kulaklarımızda. Gerek yetişme tarzım gerek mesleğim itibari ile başka bir yerde benim için türküler. Özellikle babamla yaptığımız sohbetlerde bizim yörenin (Erzurum) türkülerinden konuşmuşluğumuz onların hikâyelerini babamdan dinlemişliğim çoktur. İşte tüm bunlar bir araya gelince bendeki türkü sevdası da başka bir yer edinmiş oldu.

Bugün istedim ki arının çiçek çiçek dolaşması gibi biz de türkü çiçeklerinde dolaşalım.

Kimden başlayalım dersiniz? Bence Erzurum’un üstatlarından Aşık Sümmani’ye değinmek güzel olacak. “Aşık Sümmani, Erzurum’da doğmuş. 10-11 yaşlarına geldiğinde, babasıyla birlikte çobanlık yapmaya başlamış, ömrü çobanlıkla geçmiştir. Erzurum’da âşıklardan saz çalmasını öğrenmiştir. Hayalî sevgilisi Gülperi’yi bulmak için Kafkasya, İran. Afganistan, Hint ve Turan’ı dolaştığı, bulamadan köyüne döndüğü söylenir. Doğu Anadolu’da halkın en çok sevdiği ozanlardan biri olmuştur. “

Şu dörtlüğü ise eşi benzeri olmayan üzerinde düşünülesi dörtlüktür :

Dünyayı sevenler veli değildir,
Canı terkedenler deli değildir,
İnsanoğlu gamdan hâli değildir,
Her birini bir efkara yazdılar.

Onu konuşmakla her şiirine değinmekle elbette bitiremeyiz. Ama şimdi baska diyarda gezinme vaktidir.

Bozkır’ın tezenesinden dem vurmadan olmaz. Kimden bahsettiğimi elbette tahmin etmişsinizdir. Üstat Neşet Ertaş ! Hem Anadolu insanının o güzel ahlâkı hem de kalem gücüyle var olan son dönemin güçlü halk ozanı… Kendisinden yüzyıllar boyu söz ettirecek bir değer…

Haydi bir dörtlük de ondan görelim :

Dost elinden gel olmazsa varılmaz
Rızasız bahçenin gülü derilmez
Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez
Gönülden gönüle gider yol gizli gizli

Ne de güzel dile getirmiş o naif düşüncesini. Hem bir rehber niteliğinde hem de kulak pası silen bir enstrüman tınısı… Ruhu şad olsun !

Edebiyat dünyası derya… Adından söz edilecek birçok sanatçımız var elbette ama biz şimdilik bu kadarla yetinelim dostlar !

Reklamlar

By nurgulakbal

Muallime Hanım ❤️ Künye Edebiyat E-Dergi Editörü 📚 Kutlu şehre aşık. Yeni'ye karşı değil nefesi Eski'de.. 😍 H&N💕 🇹🇷 !

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: