Yazı hayatıma yazmayı öğrendiğimden beri yazıyor olarak devam ediyorum. Uzun aralar vermiyorum ama bahaneler bulduğum zamanlar oluyor… Yani ara sıra ekliyor olmak üzücü bir durum. Üstelik daha çok yazmadığımı düşünmek yazı yazan biri olarak eksiklik hissi veriyor. Bu benim kişisel düşüncem.

Lakin bu düşüncemi destekleyen hocalarım oldu. Üniversite şiir kulübü eğitmenimiz Engin ÇÖL hocam, yazan insan yazmaktan vazgeçemez, derdi. Yazan insan yazmaktan vazgeçemez, yazmayı bıraktım, diyen; yazmamıştır, diye de ekledir.

Peki kurumlar yani sektörler…? Özel sektör ya da kamu kurumları, yazın hayatında nasıllar acaba?

Üniversite zamanlarımda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi‘nde Rektörümüz Sayın Mahmut Özer Hocamın önderliğinde Sayın Halil Yıldırım Hocamın başkanlığında KAMPÜSÜN SESİ DERGİSİ çalışmalarında bulunmuştum. Hayatıma o kadar güzel etkisi oldu ki o zaman emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Kampüsün Sesi Dergisi sadece yazan okuyan için değil, şehir içinde bir imaj oldu. Hala yayınlanıyor olması, benim takip ediyor olmam akademik kültürün öğrenci ve öğretimle görevli kişilerin bir etkinliğin etrafında olması mutluluk verici…

Kampüsün Sesi Dergisi başka üniversitelerce de örnek alınarak yayın hayatına dergi ve gazete ile başlanmasında öncülük etmiştir. İnternet üzerinden sürekli okumaya çalıştım. Bu durum benim için kurumların yayınlarını okumaya sürekli takip etmeme ve de bilgilerimin güncel kalmasına vesile oldu. Üstüne kitapçı olarak çalıştığım yılları da ekleyince yayıncılıkta eleştirel dilimin sivrilmesine neden oldu. Üniversiteler başta olmak üzere kamu kurumlarında yayınlanan yayınları okuyarak takip ederken “daha nasıl güzel olur” diyerek eleştiri ve öneri mailleri gönderdiğim de oldu.

Bunca girişten sonra üzülerek belirtmek istiyorum ki bazı kurumlar dergi ve gazete yayınlarını bırakıyorlar. Özellikle akademik yayınların yayınlanmıyor olması o kadar üzücü ki ulusal bir kültürel değerin yok olması hem de akademik olarak yıprandığımızı gösteriyor.

Sebebini bilmiyorum ama pandemi bahanesi ile yayın hayatı geciken kurumsal, sektörel yayınlar var. Devam etmesi gerekir diye düşünüyorum. Bir şekilde yayın hayatında olması gerektiğini belirtmek isterim.

Özellikle ekonomik anlamda alanım olan maliye, ekonomi ve sosyal bilimler yayınlarının kurumlarının sitelerinde yayınlamadığını gördüm. Üzücü bir durum.

Yazıları yayınlamayanların yıpranması mümkündür. Kurumun yayın hayatından geri kalması kendisini ulusal ve uluslar arası tanıtım ve etkinliklerde iyi şekilde ifade etmesi eksik kalacaktır. Yayına hazırlayan kimseler farklı olsalar bile yayıncılık kültürü kurumsal ve sektörel yayınların devam etmesi durumunda yayın kültürünün devam etmesine neden olacaktır.

Ulaşamadığım dergi ve gazeteleri temin etmeye çalıyorum. Yazı hayatına katkı sağlamanızı belirterek önerilerinizi beklerim.

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: