19.06.2021

              Sevgili dostum, Sefa İspir: Biliyorum, seninle görüşmeyeli uzun zaman oldu. Nerelerdesin, ne yapıyorsun? Onu da bilmiyorum. Bildiğim tek şey seninle olan kısa ama öz olan dostluğumuz ve kaderimizin aynı olması. 02.03. 1993 benim hastanede taburcu olmam.

           Senin ayağının kırık olması, benim de kolumun kırık olması, senin yaşın ,benim yaşımdan büyük olması. Senin yürüyememen benimde sana olanı biteni aktarmam, hele ki! Seninle ilgili şu anı unutamam. Adem arkadaşım: “dışarıda neler oluyor. Bana da söylermisin? Derdin.” evet dışarıda. Memleketimin kurtuluşu oluyordu. 12 şubattan 22 gün veya 1 ay öncesinden. Çetelerimiz meydana çıkar gönüllerince eğlenirlerdi. Bizde hastanede onların, gidişine bakardık. – ah ulan senin ayağın benimde kolum kırık olacaktı diye serzenişte bulunurdun. O zaman bir şey değişmezdi. Yine aynısı olurdu. Bu sefer sen bana olanı biteni anlatırdın. Bense senin kafanı şişirirdim; senin benim kafamı şişirdiğin gibi, diyelim. Çocuk aklı işte! Şimdi ne senin ayağın , ne de benimde kolum kırık olacaktı. Bu seferde senin tanımayacaktım. Ne de arkadaş olamayacaktık. Anılar biriktiremeyecektik, şairin dediği gibi: “dost biriktirin, en güzel anılarınız olsun diye.” Demek ki Allah seninle karşılaşacağımız, zamanı anıları, sırasıyla zamana yaymış bizde onları alıp, dostluğumuzu kimle tanışacağımızı arkadaşlıklarımızı, bizim kaderimize yazmış bizde onları yaşıyoruz.  Hatırlar mısın? Hemşirelerle uğraştığımızı, hemşirelerin bizden ne çektiğini ve bir hemşire içeri girmeden yüzünü görmeden neler dediğimizi , o zaman zayıftım , şimdi yine zayıfım , bana; “Afganistan kafalı” dediğinde sende hemen beni korumaya geçerdin güzel dostum. Bende seni ezdirmezdim ve böylece hastanedekilerle bizi gevezelikle bilirlerdi, hemen hepsi bizi tanırdı. Tanımasıda gerekmiydi evet gerekti güzel dostum. İnsanlar hep böyle zamanlarında birbirlerine yardımcı olacaktı seninle ilgi daha çok güzel dostluklarımız vardı ama hatırımda kalanlar bunlar.

                 Şayet şimdi hemen herkes beni tanıyor. İyi ya da kötü biliyorlar. Kimisi, öyle, kimisi böyle diyor. Aman desinler bu dünya’ya kimseye yaranmak için gelmedim. Diyen dediği ile kalsın. Satırlarıma burada , son verirken. Sağlıcakla kal , güzel dostum. Güzel insan.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: