1985 yılı Ocak ayının 2 si Gars da işe başlamışam. Gül hanımın apartmanı deyilirdi adı, ordu bazarı yanında TEK (Türkiye Elektrik Kurumu değişerek TEDAŞ olmuştu sonra) vard.
TEK (TEDAŞ)’ın Müdürü de Garslı Yakup Deniz adında iyi bir abimizdi.
Biz kurum binasının dal terefinde gonağ otağı (misafirhane) kimi eski böyüh otağ, yanında balaca otağlı eski damdı, orada galırığ, bekar gençlerih.. Ele bir gar yağıp gece sabaha damlardan buzlar sallanırdı. Sabah güneş çıhdı, buzlar erimeye, damların suyu tökülmeye başladı. Biz iydirde bele bir şey görmemişih, saçahlı buz hardadı bizde.. Gar tapılmır, oda ki buz ola..
Neyse mende nahar eledim, geylenaltı kimi bir iki tike ha.. galxdım geyindim dedim güneş de çıhıp barı bir temiz hava alım, gezim.
Eşiye çıhdım, karın duvara teref açılan cığırdan geçende tam gabağıma damnan eriyen buzdan metreye yahın bir denesi mermi kimi çahıldı. Yanı bir addımnan Allah kurtarmıştı. Bahoo kış da belemi olarmış.. Anam namaz üstündeymiş, kelamı gedim hakkı..
Buzun fepeden tüşmeyini, heç ara vermeden belke çahır içen Doğan isminde bir teknisyen gördü. Yanımızda eski ev damında galan şehir arıza odasına gedip, olayın şokuynan sarhoşluğdan uyanıp, başlıyıp anlatmaya “eşihde teknisyenin başına buz tüşdü, azca galsın öldürecehdi”
Bu sözü eşiden içeridekiler töküldü eşiye, geldiler yanıma, sordular ettiler, bir sıkıtı yok dedim, mende tezze geldiyim için adımı da bilmiller.
Sosgirtli Gıyas emi hemen sormaya başladı “eye sen iydirrimisen, elemi”
Dedim “heye men iydirriyem”
Dediki “eye mende Sosgertliyem, sizin Melehli necedise bizim Sosgertte eledi, bir şey deyib eliyen olsa xeberim olsun”
Mende “ sağol emi” dedim.
Men gurtulmağımın sevincinin yanında özüme kömehde tapmıştım, teşekkür eliyip izin isteyip çıhdım oradan. Vefat edenleri Allah rahmet etsin.
Sonra otağ yoldaşlarım Cefer, Nesimi, Ayhan yanıma geldiler. Buzun tüşmeyini, Doğan’ın sarhoşluktan uyanmasını, Gıyas eminin desdeğini anlattım. Buzun getirdiği sohbetlere epey gülmüştüh.. Garsta bir pazar tatil günü bele geçdi.. Emir Şıktaş

By EMİR ŞIKTAŞ

Bir ömrün sonbaharı..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: