“Bir savaş öncesi bir Touschine lideri yanında üç oğlu ile Rus kuvvetlerinin içinde ilerliyordu. Bir an büyük oğlunun yaralandığını fark etti. Onu çok seviyordu ama savaş alanında hiç bir şekilde zayıflık belirtisi gösteremezdi. Ama gerçekte kalbi çok yaralanmıştı. Babanın adı Chette idi. Muhtemelen Müslümanların “Şeytan” kelimesinden geliyordu ismi. Oğlunun adu Gregori idi. Babasını da bir süre sonra yaralı oğlunu götürdükleri eve bıraktılar. Chette onun yanındaydı artık. Çok acı çekiyordu, hüzünlüydü, yenilmişti. Chette yaralı oğlunun yanına yaklaştı ve onun ağladığını gördü.
– “Bir erkek mi yoksa kadın mı doğurttum?” dedi
+ “Bir erkek” dedi acıyla Gregori
– “O halde bu genç ve cesur erkek neden ağlıyor?”
Gregori babasına bir şey söylemek istedi. Ağzını açtı ama vakti geçmişti. Halının üzerinde can verdi. Ardından büyük acı içinde ki Chette oğlunu masanın üzerine taşıdı. Kapıyı açtı ve tahtalarına 75 çentik açtı. İçeriye girdi ve Gregori’yi 75 parçaya bölerek her parçasını bir çentiğe açtı. Askeri bunu görünce şaşırdı. Hemen Chette’ye neden böyle bir şey yaptığını sordu.
– “Gregori’nin öcü için” dedi. “Bir ay içinde bu parçaların sayısı kadar Lezgi eli asacağım buraya”
Gerçekten de dostlarını ve akrabalarını topladı. Hepsinden birer tane Lezgi eli astı. Dost ve akrabalarının getirdiğiyle bir ay sonra kapıda 75 Lezgi eli sallanmaktaydı.

Birgün bir Tuouschine sevdiği kıza giderek kendisi ile evlenmesini ister. Kızda ona:
– “Kapıma asmak için kaç tane Lezgi eli kestin” der.
Genç Touschine sıkılarak geri döner çünkü daha hiç bir savaşa girmemiştir. Hemen Chette’yi bulur ve üzüntüsünün nedenini anlatır. Chette ona: “geri dön ve sevdiğin kıza sor bakalım, kaç tane Lezgi eli istiyormuş” der. O daha önce sormuştur ve cevabını biliyordur. “3 yada daha az” der. Chette biraz düşünür ve kararını genç adama söyler: “Bir daha ki çatışmada beni takip et.”
– ” Ama bir daha ki çatışmanın ne zaman olacağı belli değil.”
Chette: “O halde gel benimle, ben her zaman hazırlıklıyım.”
Beraberce 15 gün önce yaşanmış çatışma alanına giderler. Orada Chette’nin sakladığı Lezgi cesetlerini bulurlar. 9 tane ceset vardır ve 9 el koparırlar. Chette genç aşığa bunlardan 3 tane verir ve “kız daha fazlasını isterse yanıma gel” der. Genç aşık elleri kıza götürür ve kapısına çiviler. Kızda onunla evlenmeyi kabul eder kasaba da düğün yapılır.

Chette Lezgiler için ün salmış korkulu bir rüyadır. Anneler çocukları yaramazlık yaptığında “Seni Chette’ye söylerim bak!” diye korkuturlar. Çocuklarda hemen yaramazlıklarına son verir. Chette’ye inanmayan çocuklarda hemen ağlamaya başlar. Bu konuşmalar akşam olduğunda ise anneler daha ileriye giderek pencereyi açar ve bağırır: “Chette! Chette! Chette! Hemen gel ve bu ağlayan çocuğun elini kopar susmazsa.” Sonra da çocuğun elini pencereden dışarı uzatır. Çocuk korkudan ve acıdan donmuş kalmıştır. Çünkü anlatılanlara göre bir gün Chette bu çağrıyı duymuş o pencereye yaklaşmış ve pencerenin dışında gördüğü küçük eli bir bıçak darbesiyle koparıp almıştır”

Alıntı: Kafkaslar sayfa: 374 – 376 arası – Alexandre DUMAS – IQ Kültür Sanat Yayınları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın