Loading

Filistin başta olmak üzere dünyada ölen çocuklar var iken hangi çocuk haklarından bahsetmek gerekir bilemiyorum.

Severken bile incinir diye anne babaların merhametine caniler mani oluyor. İnsani yönünü kaybetmiş insan türü zalimler çocuklarımızı, dünya çocuklarımızı katlediyor.

Katil İsrail, bebek katili İsrail, çocuk katili İsrail, insanlığı katleden o ve onun destekçisi olanlarda katil…

Fakat kalmaz bu mazlumların ahı hiç bir şekilde… ancak günahları artsın! diye devam eder zalimlerin zulmü…

Bakalım neymiş 20 Kasım DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ;

Dünya Çocuk Hakları Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme‘nin anısına her yıl 20 Kasım’da kutlanan bir gündür.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, dünya üzerinde yaşayan tüm çocukların temel haklarını ve özgürlüklerini güvence altına alan bir uluslararası sözleşmedir. Sözleşme, çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılım gibi temel haklarını tanır.

Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların haklarının önemini vurgulamak ve bu hakların korunması için farkındalık yaratmak için kutlanır. Bu gün, çocuklara yönelik şiddet, sömürü ve ayrımcılık gibi sorunlara dikkat çekmek için de bir fırsattır.

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, çocuklara yönelik şiddet, sömürü ve ayrımcılığa karşı mücadele etmek için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler arasında;

  • Konferanslar, seminerler ve paneller
  • Çocuk haklarına dikkat çeken filmler ve belgesel gösterimlerinin yapılması
  • Çocuk haklarına dikkat çeken resim, müzik ve edebiyat eserlerinin sergilenmesi
  • Çocuk haklarına dikkat çeken yürüyüşler ve gösteriler

Dünya Çocuk Hakları Günü, tüm çocukların temel haklarını korumak ve bu hakların hayata geçirilmesi için çalışmak için önemli bir gündür.

Maalesef ki bu şekilde olmuyor. Tabi bunların yapılması gerekiyor, bir şeylerin farkında olunması için olması gerekenler bunlar.

Çocuklar, çocuklarımız…

Bir daha düşünün çocukları…

Hakları ve yaşamları elinden alının masum çocukların ve de çocuklarımızın bir günü ve de her günü insanca yaşamak adına olsun.

Tüm bu olanlar gözlerimizin önünde olurken çocuklarımız, ah çocuklar… ben sizin hangi gününüzü kutlayayım?

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d