Loading

Pamuklu Halı

Hammaddesi pamuk olan halı çeşididir. Kaliteli yapısının olmasının en büyük nedeni % 100 pamuktan üretilmiş olmasıdır. Bu yüzden uzun yıllar kullanılabilir.En çok banyo halısı olarak tercih edilir.Yarı yarıya pamuk içeren halı türleri de bulunur.

Pamuklu Halı  Modelleri

Yazlık halı:  Kışlık halılara nazaran incedir.Su geçirmeyen kaymaz tabana sahip modellerdir.

Bez halı:  Otantik ve oldukça ince bir halıdır. Yıkanması pratiktir.

Dokuma halı: El veya makine ile üretilir.Hasır olarak bazı durumlarda  duvar süsü olarak kullanılmıştır. Mısır’da antik mezarlarda el halıları bulunmuştur. İran da en eski halıların  tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.Oldukça eski ve kaliteli bir halı türüdür.

Vintage halı: Anadolu halılarına eskitme dokusu verilerek modern bir görünüme kavuşturulanhalıdır.Yüzyılların hikayesini anlatan antik bir görünüm sağlar.

Hereke halı: Üretiminde pamuk, yün ve ipek kullanılır.Yapımı çift düğüm tekniği ya da el yapımı şeklinde gerçekleşir. Kocaeli’ne bağlı Hereke ilçesinde üretilir.Eskiden saraylarda kullanılan bir halı modelidir.

Düz halı: Dekorasyonda, halının ön planda olması istenmiyorsa desensiz halı tercih edilebilir. Gri ve bej renk kullanımı fazladır.

Baskılı halı: Düz dokuma kalın bir kumaşın üzerine doğrudan  ya da transfer yöntemi ile desen aktarılır. Isıyla renkler sabitlenir. Bazen ikinci bir kumaş tabana eklenir ve tabana kaymazlık uygulaması yapılır.

Pamuklu Halı Nasıl Temizlenir?

 Pamuklu halı, yıkanabilir bir halı olduğu için temizliği oldukça kolaydır.Pamuklu halımız küçük bir boyutta ise çamaşır makinesinde elde yıkama programında 30 derece de yıkayabiliriz.Daha büyük bir formda ise ilk olarak ortadan kenarlara daha sonra kenarlardan ortaya doğru süpürmelisiniz. Her iki yüzeyi de süpürün. Daha sonra beyaz sirke ile ıslattığınız bir bez yardımıyla halıyı ovalayın. Durulamak içinde farklı bir bezi ıslatarak halımızı silmeliyiz.

Pamuklu Halının Özellikleri ve Avantajları

  • Dört mevsim kullanılabilir.
  • Kirlendiğinde kolay temizlenir.
  • Isıyı dışarı verme ve nemi emme özelliğine sahiptir.
  • Su emiciliği fazladır.
  • Natürel bir dokuya sahiptir ve son derece sağlıklıdır.
  • Hava koşullarına dayanıklıdır.
  • Antibakteriyel halı çeşitleri ile mikroorganizma oluşumunu engeller.Çocuk ve bebek odası halılarında bu özellikte olan  pamuk halılar tercih edilmelidir.
  • Kaymaz taban çeşitleri banyo ve mutfakta tercih edilir.Bu özellik sayesinde olası kazalar önlenir.

Pamuklu Halı Kullanışlı Bir Seçim Mi?

Oldukça kullanışlı ve konforlu bir üründür. Pamuklu oluşu sayesinde sağlığa zarar verebilecek herhangi bir hastalık üretmez ve içinde mikrop tutmaz.Kolaylıkla silinebilir ve yıllık temizlikte yıkanabilir. Çeşitli desen modelleri ve renk seçenekleriyle evimize yeni bir soluk getirir.

Pamuklu Halı Fiyat Değerlendirmesi

Her zevke ve  her bütçeye uygun pamuklu halı modelleri bulunmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: