Loading

Gündemden Adını Düşürmeyen Tenor Sedat Can Öztoprak’ı Tanıyoruz!

Opera Sanatçı bir ailede 01.01.1991 yılında İstanbul’da doğdu. Baba dünyaca ünlü opera sanatçısı Bariton Sedat Öztoprak, anne Soprano Efsun Öztoprak, Almanya’da yaşadıkları uzun seneler boyunca, Sedat Can Öztoprak küçük yaşlardan itibaren opera sanatı ile iç içe yaşama fırsatını buldu.

Almanya’da Kassel’da Friedrich Wöhler Schule’de ilkokulu okudu. Burada sanata ilgisi, müzik kulağı ve ses kabiliyetinin anlaşılmasıyla birlikte, Dünyanın en büyük sahnesinde Köln Filarmoni Orkestrasıyla birlikte, başta Werther Operası olmak üzere birçok konserler verdi. Yine Köln Filarmoni Orkestrasıyla Almanya’nın pek çok şehrinde konserler verdi. Almanya’da Kassel Devlet Operası’nda, Dünyanın en zor operası olarak nitelendirilen Alban Berg’in Wozzeck operasında başrollerden biri olan Wozzeck’in oğlunu oynadı. Prömiyer’den bir gün sonra Alman basını Sedat Can Öztoprak’tan “Dünyanın en küçük opera sanatçısı” diyerek adından üstün övgüyle bahsetti. Burada orkestra şefi Marc Piollet’in dikkatini çekti. “Harika Çocuk” değerlendirmesiyle müziğe tamamıyla yönelmesine neden oldu. Strauss’un Rosenkavallier Operasında yer aldı.

Kassel Senfoni ile orkestra şefi Berntland Lang ile Almanya’nın pekçok şehrinde konserler verdi.
Baba ünlü bariton Sedat Öztoprak’ın İstanbul Devlet Opera ve Balesine Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak görevlendirilmesi üzerine ailesi ile İstanbul’a geri döndü. İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Özel İlköğretim Okulunda eğitimine devam etti. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı bölümünde Viyolonsel, Kompozisyon ve Bestecilik, ve Klarinet dersleri de aldı. Ünlü Pop star Nilüfer’le birlikte Lütfi Kırdar Konser Salonunda, Kanal D’nin canlı olarak yayınladığı ‘Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yararına” gerçekleşen Konserde “Amigos Para Siempre” adlı şarkıyla Düet yaptı. Devamında, Rumelihisarı Açık Hava Sahnesi’nde de Nilüfer’le yine Konserlerde Düetler yaptı. Ve Opera camiasının yakından tanıdığı bir isimken, bir anda popüler sanat camiasında da ünlü oldu. Çeşitli konserlere ve birçok önemli TV programlarına katıldı, ve bir çok gazetede haberleri yapıldı. Ve bütün basında “Harika Çocuk”, “İlk Yurtdışında Opera Söyleyen Türk Çocuğu” diye adından üstün övgüyle bahsedildi.

Bu sıralarda, İstanbul Devlet Operasında La Boheme, Maskeli Balo, Hansel Gretel operalarında çocuk rollerinde yer aldı. İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden üstün başarıyla mezun olduktan sonra,
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Anasanat dalında Opera-Şan okudu. Baba, ünlü bariton Sedat Öztoprak’ın öğrencisi oldu. Mezuniyetinin ardından İstanbul Devlet Opera sahnesinde, Türkiye’de ilk defa seslendirilen Mozart’ın La Finta Semplice operasında Don Polidoro rolünü, Rossini’nin La Cambiale di Matrimonio Operasında Edward Milfort rolünü, Mozart’ın Bastien Und Bastienne operasında Bastien rolünü yorumladı.
İstanbul’un en önemli Konser salonlarında pek çok konserler verdi.

Bu konserlerden birkaçı ise şunlardır, 2016 yılında İstanbul Operası solistleriyle gerçekleştirdiği “Bugünün Ve Yarının Opera Starları Konseri”, 2016 ve 2017 yıllarındaki Dünya Ses Günü Konserleri, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında babası ünlü bariton Sedat Öztoprak’la birlikte gerçekleştirdiği Kammeroper İstanbul Konserleri, Mayıs 2019’daki Leyla Gencer’i Anma Konseri, Mayıs 2019’daki İstanbul Lütfü Kırdar Exhibition Center’da gerçekleşen Konserde söylediği Beethoven Choral Fantasy Tenor-1 Solo Partisi, Haziran 2019’daki Bariton Sedat Öztoprak’ı Anma Konseri, Şubat 2020’deki İstanbul Operası Solistleriyle birlikte gerçekleşen Bariton Sedat Öztoprak Anısına Opera Starları Konseri.

Sonrasında 2020 yılında Bariton David Wakeham ile çalışmaya başladı. Ve ardından,
aynı yıl tüm Dünyadan yüzlerce opera sanatçısı arasından seçilerek Uluslararası Berlin Opera Festivali’nde Başrol Temsil yapmaya ve yine aynı organizasyonun adı altında Gala Konerde de yer almaya hak kazandı. Aynı Organizasyon pandemi nedeniyle 2021 yılı Ağustos ayında Berlin yerine İsviçre’de gerçekleşti. 2021 yılı Ağustos ayında İsviçre’de, Uluslararası Berlin Opera Festivali’nde, Puccini’nin Gianni Schicchi Operası’nda, Dünyaca ünlü orkestra şefi Matthew Toogood ile Rinuccio rolünü üstün başarıyla yorumlayarak büyük beğeni kazandı. Yine aynı organizasyonun adı altında Gala Konserde’de yer aldı. 2022 yılında İstanbul’da gerçekleşen “Genç Opera Starları” Konserinde Solist olarak yer aldı ve büyük beğeni kazandı. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde misafir Solist sanatçı olarak Konserde yer aldı. Ardından aynı yıl, bütün Dünyanın her yerinden yüzlerce Opera Sanatçısının katıldığı çok önemli 5 tane Uluslararası Yarışmada hepsinde art arda 5 tane Birincilik kazandı Profesyonel Opera Sanatçıları Kategorisinde. Ve toplamda da 10 tane Uluslararası Ödüle layık görüldü. Böylelikle de Türk Opera tarihinde bir ilke imza atmış oldu. Ve hemen akabinde “Avrupa Klasik Müzik Ödülleri Küresel Komitesi” tarafından “Türkiye’yi En İyi Temsil Eden Sanatçı”Ödülüne de layık görüldü. 2022 ve 2023 yıllarında Türkiye’de de Türkiye’nin en önemli ve en prestijli pek çok farklı Ödül Organizasyonu tarafından hepsinde de çok değerli isimlerin oylamaları sonucu defalarca kez ‘Yılın En İyi Opera Sanatçısı’ Ödüllerine layık görüldü. Gazete, dergi ve televizyonda pek çok kez başarılarıyla yer aldı. Televizyon programlarında dile getirdiği konularla büyük beğeni topladı. 2023 yılında Azerbaycan Bakü’de Azerbaycan’ın önde gelen isimlerinin bulunduğu önemli bir Törende yine oylama sonucu bu sefer yurtdışında bir kez daha ‘Yılın En İyi Opera Sanatçısı’ Ödülüne layık görülerek Türkiye’yi yine en iyi şekilde temsil etti. 2023 yılında yine Almanya’nın önemli opera sanat şehirlerinden olan Köln, Stuttgart ve Leipzig’de yine önemli başarılar elde etti. Akabinde Türkiye’de ‘Yılın Uluslararası Başarı Gösteren En Başarılı Opera Sanatçısı’ Ödülü ve ‘Uluslararası En Başarılı Opera Sanatçısı’ Ödüllerine de layık görüldü.

Uluslararası Başarı Ve Kariyer Ödülleri, Altın Melek Ödülleri, Altın Yıldız Ödülleri, Sun Awards, Gold Fame Prestige Awards, Altın Yonca Ödülleri, RC Menajerlik Başarı Ödülleri, Uluslararası Altın Medya Ödülleri, Best Of Medya Ödülleri, Altın Güneş Ödülleri, Mimoza Global Medya Altın Başarı Ödülleri gibi daha pek çok tescilli Ödülün sahibi Sedat Can Öztoprak, 29 Ekimde Cumhuriyetin 100. Yılına ithafen Cumhuriyet Tarihinin en önde gelen Türk Bestecilerinin eserlerinden oluşan bir Resital Konser verecek olup yine aynı gün Cumhuriyetin 100. Yıl CD’sini de çıkartacaktır.

Reklamlar

By Edanur Kalkan

Edanur Kalkan Mimoza Global Medya

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: