Loading

Müzik kariyerinde birçok rekora imza atan ve ödülleriyle tarihe geçen grammy ödüllü ABD’li şarkıcı Taylor Swift’in hayatı ve şarkıları 3 farklı okulda 3 farklı ders şeklinde işlenecek.

“2022 Bahar Dönemi Dersi”

ABD’nin en prestijli üniversitelerinden olan New York Üniversitesi’nin Clive Davis Enstitüsünde 2022’nin bahar dönemi itibariyle Taylor Swift hakkında bir ders verilmeye başlandı. Dersi Rolling Stone dergisinde çalışan gazeteci Brittany Spanos veriyor. Derste Swift’in müzisyen, iş insanı, country şarkıcısı ve  pop ikonu olarak gelişimi ve kariyerine nasıl yön verdiği işleniyor. Dersin amacı Taylor Swift gibi müzik sektöründe ilerleyeceklere yol göstermek ve Taylor Swift’in başarısının altında yatan nedenleri inceleyip anlamak.

“Edebiyat Dersinin Yeni Shakespeare’i”

Belçika’daki Ghent Üniversitesi Taylor Swift’ ten ilham alarak yeni bir edebiyat kursu açıyor. Bu dersin haberini alan  okula kayıtlı kayıtsız olan herkes kursa katılmak için kuyruğa giriyor. Swiftie ‘leri coşturan bu kurs Elly McCausland tarafından verilecek. Elly McCausland’ın üniversitedeki kursunun müfredatında Geoffrey Chaucer, Charlotte Bronte , William Shakespeare ve son olarak eklenen Taylor Swift yer alıyor. Peki bu edebiyatçıların arasında günümüzde yer alan bir şarkıcının ne işi var? Yazdığı  kafiyeli şarkı sözleri yüzünden kursa dahil oldu.

Elly McCausland kursa ünlü şarkıcıyı dahil etmesinin sebebini şu sözlerle açıkladı” Yapmak istediğim şey, öğrencilere bu metinlere erişilemez gibi görünse de onlara biraz farklı bir açıdan bakarsak erişilebilir olabileceklerini göstermek. Yani Shakespeare, bir şekilde, aslında Taylor Swift’le aynı soruları ele alıyor ki bu çılgınca görünüyor. Ama öyle.” diyerek  Elly, dersin amacının Taylor Swift gibi söz yazarı olabilecek potansiyeldeki öğrencileri ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.

” Terapist Taylor Swift”

Birçok kişinin Taylor dinlerken ruhunun dinlendiğini Swift’in müziğinin terapi gibi olduğunu söylediğini duymuşsunuzdur. Taylor Swift şimdi de ABD’deki Arizona Eyalet Üniversitesinde Psikoloji bölümü doktora öğrencisi Alexandra Wombley tarafından psikoloji dersinde işlenecek. Taylor Swift’in Psikolojisi- Sosyal Psikolojinin ileri konuları adlı derste işlenecek olan dersin ilham kaynağı Taylor Swift’in Arizona Eyaletinin Glendale’deki konseri olduğu söyleniyor. Yani konsere katılan Wombley konserden etkileniyor ve Taylor’ı ders yapmaya karar veriyor. Sosyal psikolojiyi şarkıcının hayatından anlatmanın etkili olacağını söyleyen Wombley dersin amacının şarkıcının hayatını analiz etmek olmadığını dersin amacının Taylor Swift’in çalışmalarını , ilişkilerini ve hayranlarını sosyal psikoloji kapsamında incelemek olduğunu belirtti.

“Yeni Albüm Geliyor”

Şu sıralar dünya turneleriyle adından çokça söz ettiren sanatçı, yeni albüm müjdesini konser alanında sevenlerine duyurdu. Şarkıcı geçtiğimiz yıllarda yapımcı Scooter Braun’la telif hakları anlaşmazlığı nedeniyle eski çalışmalarını Taylor’s Version (Taylor’ın Versiyonu) adıyla yeniden kaydediyor. Fearless ,Red ve Speak Now albümlerini yeniden kaydeden sanatçı şimdi de 1989 albümünü yeniden kaydettiğini duyurdu. 1989albümü 27 Ekim’de dinleyicilerine kavuşacak.    

Yazan: Meltem Arca

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: