Loading

“İÇİMDEKİ HAZİNELER VE LİBRA KİTAPLARININ YAZARI ESRA ÖZEKİNCİ İLE KISA BİR SÖYLEŞİ…”

İlk kitabınızı 15 yaşınızda çıkarmışsınız sizi erken yaşta buna teşvik eden şey neydi?

Çocukluğumdan itibaren gözlemlemeyi, dinlemeyi ve keşfetmeyi çok seven birisiydim. Ortaokul Türkçe derslerinde en önde paragraflar, şiirler ve hikayeler yazardım. Yazı yazmak benim için kendimi ifade etme şekliydi. Kendime bir Dünya kurmuş ve orada kitaplarım ve yazılarım ile bütünleşmiştim. O zamanlar tek hayalim bir kitap çıkarmak ve insanlara dokunabilmekti. Kitaplarımı yıllar sonra bir kişi bile okusa hayalim gerçekleşti demektir, bin kişide… Her daim o bir kişiye ithaf edebilmek dileğimle…

İlham kaynağınız nedir, 2 kitabınızı neyden ilham alarak yazdınız?

Kitaplarımı yazarken bana ilham; yan masada geçen bir sözden, geceleri izlediğim Ay’ın enerjisinden, yaşadığım yoğun hislerden, içtiğim bir fincan kahveden, Eylül ayının ağacından düşen yaprak, yağmurlu havada toprak kokusuyla dans eden ruhum, insanları dinlerken dolan göz bebeklerinden, içimizdeki çocukların masum serzenişlerinden… Kısacası başıboş bir yazar olup, bu küçük mutluluklarımdan ilham alıyorum ben.

Kendinizi başka bir gerçekliğe ait hissettiğiniz oluyor mu ?

Doğruyu söylemek gerekirse, bu gerçekliğe ait hissettiğim pek söylenemez. Çok daha eskilerde yaşamayı isterdim… Özlem dolu zamanlarda mektuplaşmanın tadına varmak, posta pullarıyla, saman kağıtlarının mürekkeplerini bazen mutluluk, bazen de hüzün gözyaşları ile dağıtmak isterdim… Sevdiklerime duygularımı şeffaf bir biçimde göndermek ve yine aynı heyecan ile gelecek olan mektubu beklemek isterdim. Çantamda bir kalem, bir defter aklımda susmayan kurgular ile yola devam ediyorum. “Tüm yükseklerden yazarak geçtim, tüm yokuşları kitapların sayfalarını paraşüt yapıp aşağı inerek başardım…”

İleriye baktığınızda kendinizi nerede görüyorsunuz ?

Şöyle bir ileriye baktığımda, kendimi kafamdaki romanımı bitirmiş, Eski Datça’da düzenlenen imza gününde okurlarım ile buluşurken hayal ediyorum… 3. kitabım bir roman ve gerekirse bir yıl, gerekse yıllar sürecek olsa dahi kitabım için elimden gelen her şeyi yapacağım. Tüm yanlışları, tüm kusurları ve fazlasıyla benim kitabım olacak. Sadece biraz daha zamana ihtiyacı var. Ve yazarlık hayali olan okurlarıma şunu söylemeliyim ki, ellerinizden tutan ve sizi destekleyen insanlara sıkıca tutunun onlar en güzel sığınaktır. Bu yolda koşulsuzca motivasyona ve desteğe ihtiyacınız olacak.

“Yazarak bir yerlere gelmek emek ister, emeğinizi değer bilenler ile yol çizmelisiniz…”

Son olarak deneyim ile öğrenip, hislerinizi kağıda döktüğünüz bir yazınızı bizlerle paylaşacak olsaydınız bu ne olurdu?

Dalgaların gücü önemli değil, önemli olan yelkeni hangi yöne çevirerek yola devam etmen gerektiği. Ama şunu da çok iyi öğrendim ki, insan denizi görünce hemen yelkenlerini suya indirmemeli…

” Mavi sözü veriyorum, bu yıl deniz kokulu olacak…” Hayatınızda olan mavi insanları kaybetmemeniz dileğimle…

23 Ağustos 2023

Reklamlar

By Muschel

"Bu yıl deniz kokulu geçecek..."💙

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: