Loading

  • Düşünceler aleminde bir kayıp mısraydık ,bizleri işleyen o yüce şairi arıyor ve aradıkça kendimizi daha net tarif ediyorduk.
  • Hiçkimse sorumlu değildi yaşamımızdan çünkü yaşam diye bir şey yoktu ki,nefes alıp vermeler yaşamak mıydı ,insanlığın çoğunluğu biyolojik anlamda bir israftı  bizlerin nihai gayesi  düşünce alemindeki yerimizi bulabilmekti ,bizler ne yaptık malumatlar aleminde kaybolmayı tercih ettik ,hiç ağzımızdan düşmeyen tanrı kelamı hakikatini yitirerek tanrılar halini aldı,bizler melankolik bir rüya evresindeydik öyle ki bu evreyi sonsuzca yaşamalıydık ,bakın sonsuz demiyorum sonsuzca yaşamalıyız diyorum ,sonsuza doğru yaşamalıyız başka bir deyişle ……
  • İnsan netameli bir vokaldi ,öyle bir vokal ki ritmi hiç tutmayan bir vokal ,dün öyle bugün böyle yaşayan bir vokal…..
  • İnsanı anlamak düşsel alemi düşünceyle gezmekle mümkün öyle ki bir düşün içinde düşünceyle yaşamıyor muyuz zaten?
  • Nedendir bilinmez bir öfke var içimde diyordu onun öfkesi sürekli gelişen ve dönüşen yaşamaydı ama haklı değil miydi hakikat tek diyorduk değişen ve dönüşen bir yaşam palavrasıyla yaşıyor ve onu özümsüyorduk inanın ki bu saçmalık….
  • Yaşam da değişmeyen tek şey değişimdi yani kavramdı o kavrama inanarak yaşadık ve yaşıyoruz ,ve değişimin türevleriyle renkleniyoruz ,değişen bizler değiliz bizim türevlerimiz değişiyor sadece….
  • Anlamak çok zordu değişimi çünkü her an her saniye yinelenmek aklımıza yatmıyordu sanki değişmeyen bir öz vardı ve biz değişmeyen özün değişen perçemiydik ,değişen o özün perçemiydi sadece ve yine bir perçemdi değişen….

?…………insan bulutlar düşler Bulutsuzluk içinde ormanlar düşler ormansızlık içinde,ormanı yoktur belki ama Neden orman düşü  olmasın ,bulutu yoktur belki ama bulut düşü olmalıdır,bilmiyor yada bilemiyoruz belki ,belki de çok biliyoruz kimbilir. Bilmek hatırı sayılır karnı tokların işi değil herhalde değil mi üstadım?

Ve ekledi; “Tarihsel hafızası güçlü olan bir kişi betimsel hafızaya ihtiyaç duymadığını düşünüyorsa ,tarihsel hafızanın doneleri fludur.”

Sonra Tutkular bilinçsiz imgelerdir dedi ve bekledi uzun bir bekleyiş, godot’yu bekliyordu çaresizce…

……..İnsan çaresini hiç gelemeyecek bir mutlağa endekslemek zorunda mıydı acaba ? Neden mutlak çıkmazlar yaratarak bir hüzün bombasına maruz kalıyoruz?

Hiçbir zaman neden düşündüğümü düşünmedim, ben sadece  düşündüm peki bu düşünmek miydi ne dersiniz?

Bizler malumat name üreten varlıklarız başka bir mükellefiyetimiz yok ,ömrümüz boyunca malumatlar üretiyoruz peki bunlar ne ise yarıyor sadece bir hiç, eğer hiçse bir işe yarıyor derler.

Eğer bizler bir hiç üretiyorsak gerçekten başarılıyız demektir. Hiç ne demektir biliyor musunuz bir farkındalık hazinesidir ,bizler hiçlerden geliyoruz ve hiçlere gidiyoruz bu dünyada ürettiğimiz tek şey bir hiç…..Dünya anlam sarmalı içinde bizleri içine çeker,anlam ilüzyonik  bir sanrıdır,anlam diye bir şey yoktur çünkü insan anlam üzre yaratılmamıştır ,anlamsızlık olmasa insan olmayacaktı dedi…..

                                                            ********************

Senin söylediklerini anlıyorum aslında sen ben ayrımı yok ama ,biz gerçekten çok farklıyız ,sen ak ben kara misali gibiyiz çünkü  sen ile en aynı bedenin farklı parçalarıyız ,sen düşünceysen ben fikirim,sen teoriysen ben pratiğim anlatabiliyorum değil mi?

Biz bir bütünün içine sığdırılmış değişik türde parçalarız freud’un  benlik teorisini bilir misin ,işte oradaki gibi biz bir çatışmanın ürünüyüz ,hani orada id ile süper ego çatışma halindeydi ya biz de seninle çatışma halindeyiz  ama bizi tamamlayan bir ego ortaya çıkmadı henüz ,sence öyle bir ego ortaya çıkar mı?

Pessoa  tıpkı seni tanmlıyor biliyor musun bak tıpkı sen konuşuyorsun dinle “ Kendimi bildim bileli ,kendine  verdiği sözlere  sadık kalmamış ,dalgacı bir hayalciyimdir ben,Bir başkası olarak, bir yabancı olarak,olduumu sandığım şeyin beklenmedik seyircisi olarak ,düşlerimin  yatağından taşmasının keyfini çıkarmaya baktım hep.İnandığım şeylere  iman etmedim.Ellerimi ,altın adını verdiğim kumlarla doldurdum,sonra avuçlarımı  açıp kumu akıttım.Cümle , benim biricik gerçekliğimdi.Cümle söylendiği anda  her şey tamamlanmış demekti , geri kalanı kumdu sadece,baştan beri olduğu gibi.”

Gördün değil mi seni gidi hayalperest dostum pessoa senin zamanında yaşamadan seni çözmüş  vay be bu da m tesadüf ?

İnsan neydi sevgili dostum senin dediğin gibi anlamsızlık üzre yaratılan bir mahlukat mı acaba ,eğer anlamsızlık üzre yaratılsaydı insan  bu anlamlı sözlerin pınarı  insan olmazdı herhalde?Düşünsene anlamsızlık tohumundan yaratılsa insan ,anlam inşa edebilir mi, anlam inşa eden bu düşünen varlık ,bir hiç değil üstadım, bana kalırsa yanılıyorsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: