Loading

Sanat duygu ve düşüncelerimizi insanları etkileyecek şekilde sunulmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerimizi kimi zaman müzikle, kimi zaman resimle, kimi zaman ise tiyatro veya sözle aktarırız. 

Ama hangi yolla olursa olsun karşımızdakine hoş iz bırakıyorsak bile bu sanat kapsamına girer. Sanatın amacı insanları duygulandırmak, düşündürmek ve yeni dünyalara ufuk açarak kendisini ve olduğu yeri, hayatı anlamasında yardımcı olur. Sanat toplumlar için çok önemlidir.  Sanatın olmadığı toplumlar kendi benliklerini fark edememiş ve daha ayağa kalkmayı öğrenememiş geri kalmış toplumlardır. Atatürk’ü de dediği gibi sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir. 

Sanatsız bir hayatın tadı olmaz. Bu amaçla insanlarımızı ve toplumlarımızı sanatla içli dışlı yapmalı, kendilerini sanatla ifade etmeyi öğrenmelidir. Sanatla uğraşan insan zamanla kendisini anlamlandırabilmeyi sonra ise çevresiyle empati kurmayı öğrenir. Unutmayalım ki sanat yapmak hem bizi hem de toplumları, insanları ve kendimizi mutlu eder, barış içinde yaşamayı ve özgürce nefes almamızı sağlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: