Loading

Göz, çevreyi tanıdığımız keşfettiğimiz kıymetli organlarımızdan biridir. Manevi değeri de bir o kadar yüksektir. Şiirlerin dizilerinde, şarkıların sözlerinde karşımıza çıkar. ‘’Gözümün nuru kalbimin sürurusun’’ (kalbimin mutluluğu) sözü gözün maneviyatını gösteren favori sözlerimden. Peki ya sizin var mı gözle ilgi favori söz ya da dizeniz?

  • Maalesef yaşıyoruz bu hayatı tesadüfen
  • Tesadüf müdür her şey yoksa var mıdır bu tesadüf içinde muhteşem bir uyum.
  • Uyum denen şey nedir uyumsuzluğun büyüsü mü yoksa yanılsama mıdır ya da gözlerimizin bir oyunu mu?

Genç bir kız varmış, bundan yıllar yıllar önce falan değil tam şu an bugün. Tabi bugünden kast edilen yüzyılı merak edeceksiniz: 21.  yy. Harika bir çağ bilimin teknolojinin imkanların nirvana olduğu bir çağ. Şöyle ki 17-18. yy kitapları okuyorsanız farkları algılamak kolay olacaktır. Ancak bu satırlarla buluştuğunuzda 23-24. yy’da iseniz anlamsız kaçar benim söylemlerim. Büyük olasılıkla göremeyeceğim, belki de görürüm. Kendimi dondurup bir umut uyanırsam bu mümkün olur. Gerçi bir sürü etik mesele falan var bu dondurma işlerinde öyle ha deyince olmuyor. Var oluş amacımı sorguladığım günlerden biriydi. Bunu en çok yalnızlığımın derin dehlizlerinde değil, kalabalığın en bedbaht uğultusunda anlıyorum.
Şemsiyem elimde yürüyorum kulağıma yağan bu uğultu yağmurları eşliğinde sokakta. Bilmiyorum varlığımın amacını hala. Sorgulamayı kesmiş değilim ancak düşünülecek listesinde arka sıralara itiyorum…

”Todo miente excepto los ojos” Bu İspanyolca söz derki gözler hariç her şey yalan

Tabi ki gözlere yer veren tek söz bu değil

“Duyguları açığa veren gözler olmasa kalp hislerin mezar taşı olurdu.”

* Gölgelik. Ahmet Vefik Paşa’nın Lehce-i Osmani’sinde şemsiyenin açılımı olarak “ufak çadır, sâyeban, el çadırı” sözcükleri karşımıza çıkar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: