Bugün ülkemiz için önemli bir gün ve tarihin sayfalarında yerini almış ülkemizin muasır medeniyetlere adım atmış var olma süreci.

Yüz yılla yakın olan süreçte demokrasiden dem vurulurken dahi her zaman darbelerin olduğu liderlerin sorgusuzca suçlanarak idama mahkum edildiklerine şahit olmuştur bu Cumhuriyet. Peki bunlar olurken darbeler yaşanırken (15v Temmuzda dahil olmak üzere) gençler hapislere atılırken idam sehpalarında darağacında sallanırken bu darbeleri yapanların bir miktar olsun cumhuriyete ve onun değerlerine saygısı varmıydı? “Sanmıyorum.” eğer gerçekten cumhuriyet ve onun değerlerine önem verilmiş olunsaydı, başta cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal ve onun cumhuriyet değerli kılan; Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laikçilik, Devrimcilik ilkelerine sadık kalınırdı. artık bu ülkenin anayasal haklara bağlı kanunlarla idare edildiği düşüncesiyle, cumhuriyetin ilkelerine sadık kalınarak muasır medeniyetler yolunda bu ülkenin kalkınması ve gelişmesi için ne yapabiliriz diyerek kafalar yorularak bu ülkeyi Avrupayla yarışır bir hale getirmenin çabası içinde olmaya gayret ederlerdi. yıllarca koltuk kavgaları yüzünden gerçek vatanperverler düşüncelerinden dolayı yasaklı hale düşürüldüler. 2002 seçimleri aslında bir miladi başlangıç oldu bence. daha önceleri Türkiye’yi haritanın neresine koyacaklarını bilmeyen Avrupa ve Amerikalılar şimdi stratejik olarak görerek her gün havalimanlarımıza bir uçak iner bir uçak kalkar vaziyete geldi. Bu hepimizi mutlu etmesi gereken bir durum sanırım. 2023 bizim kendimize duyacağımız saygıyla birlikte artık her kulvarda bende varım demek için bir fırsat ve bizim bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirme zamanımız sanırım. sadece küçük detaylara takılarak ülkenin geriye doğru gitmemesi için bol bol düşünmeye fırsatımız var sanırım. bu vesileyle Cumhuriyet bayramınızı tüm içtenliğimle kutlarım. Asırlar boyu sönmeyecek bir meşale olsun önümüzde.

By davutzol

İçimdeki yalnızlığım adlı kitabın yazarıyım burada sizlerle dostça paylaşımlarda bulunarak ortak noktada ve görüşte buluşmak için varım

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: