Loading

Evlat!

Bir insan kolay küsüp zor barışıyorsa ondan uzak dur. Çünkü her an canını sıkabilir. Yok, eğer zor küsüp kolay barışıyorsa onu sakın kaybetme. Çünkü o değerlidir evlat.

 

Evlat!

Evlatla geçen zaman zayi olmaz hiçbir zaman. Onun için imkânın oldukça en güzel vakitlerini evlatlarınla geçirmeye çalış evlat.

 

Evlat!

Aynı ortamda oturduğun yakın dostun telefon ile konuşurken kazadan, hastalıktan, cenazeden bahsediyorsa telefon bitince hiç olmazsa ‘’hayırdır bir sıkıntı yoktur inşallah’’ diye iki kelime konuşmaya çalış ki, o da kendisine değer verildiğini hissetsin evlat.

 

Evlat!

Her telefonda, sohbette aynı şeyleri konuşmak her öğün aynı yemeğin önüne gelmesi gibidir. En sevilen yemek durmadan geldikçe iştahsızlık demektir. Onun için aynı şeyleri diline dolamamaya dikkat et evl

at.

 

Evlat!

Aile büyüklerine karşı uzaktan yufka yüreklilik göstermek güzeldir. Lakin yakından yufka yüreklilik gösterebilmek daha güzeldir. Sen yakından olanı tercih eyle evlat.

 

Evlat!

Babanın yazdığı ve dağıtımını yaptığı kitap için, kimileri ‘’Bana kitap vermedin, göndermedin diye gönül koyuyor. Kimileri de, Hocam, bunda emek var, maliyet var’’ diye zoraki para koyuyor. Sen sen ol ya gönül koyma ya da zoraki olsa da para koyarak emeğini zayi etmemeye özen göster evlat.

 

Evlat!

Bir insan menfaati olmadan yatıp kalkıp bir insanın iyiliğinden bahsediyorsa o insan iyidir. Yok, eğer aynı şekilde kendisi de kötülüğünden bahsediyorsa kendisi de az çok onun kadar kötüdür evlat.

 

Evlat!

Yolu bilene yol tarif etmeye çalışmak cehalettir, hakarettir. Onun için yolu yordamı bilene yol yordam tarif etmeye kalkışma yoksa mahcup olursun evlat.

 

Evlat!

Çocukların düğününde hiçbir eksikleri kalmasın diye her şeyi almak doğru değildir. Birazcık eksikleri kalmalı ve zamanla ihtiyaç olduğunda kendileri almalıdır. Eskilerin olmayanı olandan çoktu ve olanların değeri de idrak edilirdi evlat

 

Evlat!

Ticarette yanında çalışacak iyi adam bulacaksın ve iyi adama da iyi para vereceksin ki, sen de iyi para kazanabilesin. Yoksa kötü adam bulursan hele birde az para verirsen zararını sen çekersin evlat.

 

 

TAVSİYE: 50 yılın birikimi olan, muhtevasında 660 adet farklı nasihatin yer aldığı ‘’Mahirane Söylemler’’ kitabımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum.  Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek (benden imzalı olarak 35 TL) temin edebilirsiniz.

 

BAŞSAĞLIĞI: Dün hakkın rahmetine kavuşan Çorum İHL’den iki değerli eğitimci Nurettin Doğmuş ve Abdulkadir Ozulu Hocalarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: