Loading

Susuz Dede hakkında kesin bilgi olmaksızın pek çok rivayet edilir en çok inanılan Susuz Dede’nin susuz kalıp ölmüş bir evliya yada asker olduğudur. Nusret Mehmet Efendi adında bir Bektaş ermişi olduğu iddia edillir.

19.yy Horasan’dan gelerek Göstepe’ye yerleşmiş Susuz Dede hemen arkasındaki İtalyan bahçesinin Arnavut Bahçıvan’ı ile arkadaş olur.

“Tepe çok güzel ama suyu eksik” diye yakınır dururlar. Arnavut Bahçıvan çok sevdiği Susuz Dede için hergün tepeye su taşir. Vefat edince bu tepeye gömüp mezarını hergün sular.

Bu tepeye Cumhuriyet öncesi dönemde Ayagapi (kutsal aşk yada sevgi ) olarak adlandırılırmktaymış.

150 veya 200 yıldır yerinden ikamet etmekte olan Susuz Dede geçmişten günümüze halen devam etmekte olan bu gelenek türbeye gelenler dilek yada şu adağında bulunurlar.

Başka bir rivayete göre Mizraklı Dedenin kardeşi olarak bilinen Susuz Dede bir cenkten yaralı döndükten sonra köyü olan Buca yakınlarındaki ışıklara doğru giderken oldukça sıcak bir yaz günü bu tepeye gelir su istedikten sonra aldığı yaraların etkisiyle hakkın rahmetine kavuşur. Tıpkı Mizraklı Dede gibi Ciğer Dede ile Kabak Dede’nin de

Susuz Dede’nin kardeşi olarak anlatıldığı görülür.

Susuz Dede’nin denizi seyreden yüzüyle

Aksam mehtabı izlemek ne hoş Batan güneşinin ardından Ay’ın güneşten aldığı ışığı ile gece yeryüzünü aydınlatan görkemli şemasına dalmak .

Bunca dede gördüm aklıma şu soruyu getirdi .hep dedelerin türbeleri var mekanı şad olsunlar .

Nineler nerde peki nice malum bir bilge kadın ana bir nine ye dene gelmek isterim nineler nerde peki?

Reklamlar

By Nurglceee

Edepten türeyen edebi bir hayat içeren edebiyata yönelik okumak için yazmak yazmak için okumak adına ne varsa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: