Loading

    İnsanların kişilikleri tamamen yaptıklarıyla doğru orantıdadır. Etkisini çevreye yansıtan insanlar, onları tam anlamıyla tanıtan belirgin kişilik özelliklerine sahiptir. İnsan DNA sının bir parçası gibi görünen kişilik özellikleri, aslında şekillenebilir özelliklerdir. Olumlu ya da olumsuz sayabileceğimiz bir sürü kişilik özelliği mevcut ama, gelin biz olumlu olan özelliklere birlikte bir göz atalım.

1) Bağışlayıcı özellik: Bağışlamak, kin tutmanın aksine en güzel manevi duygulardan birisidir. Daha doğrusu insanı insan yapan en güzel özelliklerdendir. Kin tutmak ise insan ilişkilerine zarar verir, en çokta kişinin kendisine…
2) Meraklı olmak: Merak, kafanızdaki soruları netleştirmekle kalmaz, öğrenme duygusunu da harekete geçirir. Varsayımlardan kurtulmak istiyorsanız, sormaktan kaçınmayın. Unutmayın ki, etkili insanlar çok soru sorar.
3) Meziyetli olmak: Bana göre bu özelliğin hiç bir aykırılığı yok.  Ben eminim ki herkesin içinde ortaya çıkmaya hazır bir cevher vardır. Sadece kendinizi keşfedip onu saklandığı yerden dışarı çıkarmalısınız.  Yetenekli insanlar amaçları doğrultusunda yaşar ve bu amaç ellerin için ellerinden geleni yaparlar. 
4) Girişken olmak: Kendi kendine iş yaratabilen, girdikleri her ortama kolaylıkla uyum sağlayarak başka insanlarla rahatça ilişki kurabilen kişilerdir. Ayrıca ne istediklerini çok iyi bilirler. Fazla cesur gibi gözükmeselerde kararlı kişilikleri ile oldukça güven vericidirler. 
5) Saygılı olmak: Sırf kendilerini daha iyi hissetmek adına sizi iğnelemek için fırsat kollayan bir sürü insan var çevrede. Örneğin, “Yüzün çok solgun gözüküyor. Neyin var?” ya da “Hayırdır saçını kestirmişsin bunalma mı girdin yoksa?” Diyen biri emin olun sizi merak ettiğinden sormuyordur bütün bunları. Aksine bu davranış sizi ruhsal çöküntüye uğratmak için yapılan bir saygısızlık örneğidir. Ama saygılı insanlar pozitifliğinize göz dikip, sizi demoralize etmezler. 
6) Doğru sözlü olmak: Ne olursa olsun hep doğruyu söyleyin. Çünkü eninde sonunda kendi söylediğiniz yalanların son durağında sobelenirsiniz.
7) Net olmak: net insan olmak için keskin bir nişancı gibi olmalısınız. Ya seviyorsundur ya da sevmiyorsun, ya kızgınsındır ya da değil, ya açsındır ya da tok, ya çalışkansındır ya da tembel, ya evettir ya da hayır… Bu böyle uzayıp gider. Çoğu insan net olmayı başaramaz ve bu yüzden de ikiyüzlülüğe eğilim başlar. Samimiyetin yolu net olmaktan geçer.
8) İyimserlik: Hayat kendi içinde olumlu ve olumsuz düşünceler barındırır. Kimileri pop caz dinlerken, kimileri hep arabesk dinler. İyimser insanlar düştükleri negatif durumların içinden kolayca sıyrılırken, karamsar olanlar çoğu zaman başkalarından destek almaya ihtiyaç duyar. Ayrıca iyimserler yaşamlarına çok sayıda sevgi sığdırır. Mutsuz olduklarında bile neşeleri hep daimdir.
9) Bağımsız özellik: Başka insanları dinler, ama bağımsız düşünürler. Kendi düşünceleri ve fikirleri vardır. Ve asla etki altına girmezler.
10) Kendinin farkına varmak: Kişinin neler yapıp yapamayacağının farkında olması, onun açısından hayatının kolaylaşmasını sağlar. Etkili kişilik olmak için kim olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir.

 Yukarıda saydıklarım olumlu kişilik özelliklerinin sadece birkaçıydı. Umarım biraz olsun size yardımcı olmayı başarabilmişimdir. Unutmayın, kişiliğiniz asla taş değildir. Tabii ki de bazı doğal eğilimleriniz  olabilir. Ama kişiliğinizi belirlemenin kendi seçiminiz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kendi değişiminizi  gerçekleştirmek sadece ve sadece zaman meselesi… Kişiliğinizi belirleyip bu konumda yol aldıktan sonra emin olun artık doğru yola girmişsiniz demektir.

Reklamlar

By Yesim Deger

Ben Yeşim Değer. İstanbul/ İstinye doğumluyum. Açık öğretim fakültesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. Her Şeye Dair Ne Varsa İçinde adlı şiir kitabının yazarı olmakla beraber Keşan postası gazetesi, künye online ve Önce Vatan gazetesi köşe yazarıyım. Aynı zamanda Yeter Artık ve Yalnızlık adlı şarkıların söz yazarıyım. Sevgili Candan Erçetin’in kurucusu olduğu MSG üyelerinden biriyim. Şu anda sevgili dostum Burhan Sırmabıyıkoğlu’nun kurucusu olduğu Trend Academy de sayın hocam Ferdi Atuner’den diksiyon dersi aldım. Küçük gelinlere hitaben yazdığım “Aynur” adlı romanım Penguen kitabevi, Boyut kitabevi raflarında olmakla beraber online kitap satış mağazalarında satışa sunuldu. 😇 Ayrıca sevgili dostum yazar Emre Kalcı ve Jale Demirdöğen’den yazarlık eğitimi aldım ❤️ Aynı zamanda (SYBD) Sınırsız yazarlar derneği yönetim kurulu üyesi ve Kaçok derneği üyesiyim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: