Loading

Merhaba Arkadaşlar

Bursa üzerine 5. kitabım 1950-1960 YILLARI ARASINDA BURSA’DA KÜLTÜREL ve SOSYAL DEĞİŞİM kitabım EKİN Yayınevi tarafından basıldı. Bu çalışmamı Bursa üzerine araştırma yapanlara faydalı olmasını dilerim.  Kitabımı Cumhuriyet Caddesi girişindeki Ekin Kitabevinden veya internetten temin edebilirsiniz.

Bursa üzerine yazdığım diğer kitaplarında basılması dileğiyle.

Esenkalın

Mail almak istemeyenler lütfen bildirsin

1950-1960 YILLARI ARASINDA BURSA’DA KÜLTÜREL ve SOSYAL DEĞİŞİM

Bu çalışmamda II. Dünya Savaşı yıllarında yaşanan kıtlık ve yer yer yaşanan açlıktan sonra gelen barış ve nispi özgürlük yıllarında Bursa’da yaşam tarzındaki değişimi inceledim. NATO desteği ile karayollarının hızla yapıldığı, ABD’den askeri ve ekonomik yardımların geldiği, çiftçinin zenginleştiği ve ülkenin o döneme göre lüx diyebileceğimiz eşyaları kullanmaya alıştırıldığımız yıllardı.

Bu yıllar aynı zamanda ülkede Demokrat Parti’nin iktidar olduğu yıllardı.

1950 sonrası Türkiye kültürel kırılma yaşadı. Amerikan kültürü sinema ve dergilerle dayatıldı. Radyo, sayı ve frekans açısından yetersiz olduğu için diğerleri kadar etkili olamadı.  Ellili yılların sonlarına doğru yeni radyo istasyonları kuruldu. 

İktidarda CHP olsa bu politikalar değişir miydi? diye sorarsanız, “Belki biraz” diyebilirim. Demokrat Parti, Amerikan kültürü benimsedi ve yayılmasının önündeki engelleri kaldırdı.

Çalışmamda ağırlıklı olarak anı kitaplarından, yerel gazete ve dergilerden, sözlü tarih kaynaklarından faydalandım. Ayrıca üniversite tezlerinden faydalandım.

Size o yıllarda Bursa’nın “Sudan İbaret” olduğunu ve Bursa Ovası’nın Uludağ’ın eteklerinden başlayan ve Mudanya ve Gemlik tepelerine kadar uzanan “Yeşil Bir Deniz” olduğunu hatırlatacağım.

Bu kitabın basıma hazır Bursa çalışmalarımın basımına vesile olmasını dilerim

-Bursa yerel basınında AVP tiyatrosunun açılması ve Bursa’ya gelen tiyatrolar.

-1950-60 yılları arasında Bursa’da yaşanan ilginç olaylar.

-1950’li yıllarda Bursa yerel basınında sinema ve magazin

-Bursa’nın kahveleri ve kahve kültürü

-Bursa’nın meyhaneleri, şaraphaneleri ve Misi şaraphaneleri

-Bursa’nın Çeteleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d