Popüler kültür ve sosyal medyanın da etkisiyle aidiyet bağı oluşmamış devinimler azımsanmayacak ölçüde artış göstermekte ne yazık ki.


Bir kaç ay önce sosyal medya da yirmili yaşlarda genç bir kızın ölüm haberi dikkatimi çekmişti. Haber başlıkları genç kızın gelinlikli fotoğrafları ile birlikte verilmişti . Merak edip sayfasına baktım. Kısaca, etki sahibi anlamını taşıyan bir influencermiş meğer. Bu tanımı özellikle belirtiyorum çünkü sayfası binlere hitap eden ve hep mutlu anların paylaşıldığı bir platform.

Genç kızın, isteme merasiminden düğününe kadar tüm süreçlerin detayları en görkemli haliyle paylaşılmıştı. İnsanların imkanları dahilinde yapmış oldukları tercihler elbette hiç birimizi ilgilendirmez ama bu durum öyle değildi. Görünen kısımda birbirini çok seven yıllarca bekleyen iki aşığın, tüm imkânlar seferber edilererek kavuşması vardı ama aslı bambaşkaydı. İntiharıdan eşinin sorumlu tutulduğu bu evlilikte, ailelerin durumunun da orta halli olduğu anlaşılıyordu. Yani süreçle uyumlu olmayan bir sonuç vardı günün sonunda. Bu haber her açıdan çok etkilemişti beni. Genç bir kızın tüm hayatı, hayalleri en şaşaalı ve günümüz tabiriyle trend seçimlerle gözler önünde yaşanırken ölümü sessiz, kimsesiz ve…


Düğünlerde çoğu zaman bir taraf için külfet ve tek taraflı eğlenceye dönüşen adetlere şimdi bir de bebeklerin daha anne karnında cinsiyet öğrenmeyle başlayan ve sonunun bir türlü gelmediği ‘fiziksel’ gelişim süreçlerinin ritüele dönüşmesine maruz kalıyoruz.

Ruhsuz ya da duygusuz olduğumu düşünmüyorum, toplumu bir arada tutan, herkes için huzur ve eğlence ortamı oluşturan soylu adetler elbette devamlılığını sürdürsün ama popüler kültürün ne kadar vasatın altında bir devinimi varsa değer yargısı taşıyıp taşımadığını sorgulamadan kapılıyor oluşumuza üzülüyorum. Ekseriya çocuklar üzerindeki etkisini konuştuğumuz bu durumların yetişkinler üzerinde de göz ardı edilemeyecek kadar etkili ve şaşırtıcı bir bakış açısı geliştirdiğine şahit oldukça durumun sanıldığından da önemli olduğunu düşünüyorum.


Kendi küçük çevremiz ve gel geç bir itibar dışında yararı olmayan türlü edinimler ve devinimler bizi daha önemli kılmaz ama insana ve topluma değer katan her eylemin yanında, içselleştirilmiş bir hassasiyet ile değil de sosyal kimlik kazanma psikolojisi ile dahil olunan her değişimin karşısında olmak daha insani ve şahsiyetli bir tavır olacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: