Loading

Ey oğul!

Memurun amirden donanımlı olması amir için hem iyi hem de kötüdür. Böyle bir memurun olursa ikili ilişkilerini çok iyi tutmaya çalış ki, görevin rahat olsun oğul.

Ey oğul!

Sonradan değersizleşmeye namzet olanlara, önceden değerinin üstünde değer vermek değer israfıdır. Bu israfa da dikkat et ve sonra pişmanlık duyma oğul.

 

Ey oğul!

Özellikle siyasette, sivil toplum örgütlerinde yer alanlar apartman aidatlarını vaktinde ödemeye dikkat etmelidirler. Çünkü bir başkası o binaya geldiğinde aidatını ödemeyenler listesinde ismini görürse, onun hakkında sui zana kapılır. Çünkü küçük alışkanlıklar büyük alışkanlıkların habercisidir. Dolaysıyla bulunduğu konuma bilmeden zararı dokunur oğul.

 

Ey oğul!

Başarının ilacı bir şeyi kafaya takmaktır. Kafaya taktığın içinde gereğini tavizsiz yapmaktır. Yoksa gerisi sadece -lak –laktır. Onun için başarmak istediğini kafaya tak ve gereğini de tavizsiz yapmaya çalış oğul.

 

Ey oğul!

Bir başarı, bir güzellik olunca en yakından en uzağına kadar iki insan tipi ‘’hayırlı olsun, tebrikler’’ diyemez. Birincisi konumu gereği göremeyenlerdir. İkincisi ise gördüğü halde kıskançlıklarından dolayı diyemeyenlerdir. Sen birincisini geç ama ikincisine dikkat et oğul.

 

Ey oğul!

Görev yaptığın köyden, mahalleden ayrıldıktan sonra oradaki anne babalar gıyabi olarak evlatlarına, torunlarına yıllarca senden bahseder ve bir kısım özelliklerini onlara örnek gösteriyorlarsa orada bir iz düşümü bırakmışsın demektir. Yıllar sonra o evlatlardan, torunlardan seni tanımak isteyenler mutlaka çıkacaktır. Mutlu olabilirsin oğul.

 

Ey oğul!

Eşinin bir yakınının düğünü, sünneti gibi özel günü olup senin aileni (anne-baba-kardeş- hala vb.) davet ettikleri halde katılım olmazsa, hediye de gelmezse durumu idare etmek sana düşer. Onun için böyle bir durumla karşılaştığında bir zarfa az çok para koy ver takdim et. Yoksa yıllarca ‘’düğüne, sünnete davet ettik de gelemediler, bir hediye veremediler’’ türü söylemlerden kurtulamazsın oğul.

 

Ey oğul!

Ticaret ile meşgul isen dünyayı çok fazla dağıtma ki, yarın ansızın ecel gelip hak vaki olursa mirasçılarının toplaması, düzene koyması kolay olsun. Yok, eğer ahireti dağıtırsan onu toplamak içinde zaten sen uğraşırsın oğul.

 

 

*

HATIRLATMA: 50 yılın birikimi olan, bu ve bunlara benzer 666 adet farklı nasihatin yer aldığı ‘’Mahirane Söylemler’’ kitabımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum.  Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek benden imzalı olarak (okunsun diye maliyetine 30 TL)  / Emin Kırtasiye ’den / Osmancık’ta Hilal Kırtasiyeden temin edebilirsiniz.

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d