Loading

Kadınların yaşadığı şiddeti ve zulmü kadınlardan dinledim ve onların hayat hikayelerini mektuplar ile sizlere sundum. Eserimin üzerinde çok çalıştım ve sonucunda Mart ayında satışa sunduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve eserimi artık kadınlara armağan edip, sizlere emanet ediyorum.

‘Her kadın ait olmayı hak ettiği yerde olmalıdır. Lakin kadınlar nerede bir zulüm var, nerede bir ölüm ve acı var orada. Onlar orada olmayı hak etmeyen birer melek, asıl mesele onların orda olmasındansa, onları oraya kimler sürüklemişti. Ya çok güvendiği ya çok sevdiği sürüklemişti. Sevginin bu denli acıya dönüşmesi, insanların insanlıktan çıkması, merhametlerini kaybetmeleri anlamların en anlamsızı olarak hayatımızda bir yer edindi. Alıştık, her gün bir kadının ölmesine, her gün bir çocuğun psikolojisinin bozulmasına ve zulme karşı sessiz kalanlara alıştık. Ne acı ne hüsran bu adaletin yok oluşuna, insanlığın ve merhametin bitişine örnektir. Yavaştan yok oluyoruz, ağıtlar, kanlar ve çığlıklar eşliğinde yok oluyoruz. Bugün yine kadınlar ölüyor, televizyonlarda haberleri, sosyal medyalarda hashtagler birbirini kovalıyor, tartışmalar yükseliyor, adalet peşinde koşuyorlar ve bir yanda da ailelerin, sevdiklerin isyanları var. İsyan ne büyük bir şey değil mi?
 
İnsan olmayanları insan yerine koyarak hayatımıza aldıklarımız canımızı alıyor. Susuyoruz, tek yaptığımız şey ise sosyal medyada paylaşımlar yapmak. Elimizden başka ne gelir ki, eğer dosyalara bakan bir hâkim olabilseydik infaz isterdik öyle değil mi? Nice Ayşeler, Eceler, Bedialar, İremler ismini bilmediğimiz birçok kadın öldürüldü. Hiçbiri eceli ile ölmedi ama öyle gösterildi.
 
Kadınlar bu kitap sizin için, hala yaşayanlar için, insan olmayan biri tarafından öldürülen, şiddet gören kadınlar için. Hala bir şansınız varken sesinizi çıkarmanız için, susmamak, ölmemek için yazıldı. Sessiz olmak için bir sebebimiz yok. Evladımız olabilir ama hem kendimiz hem de onun için cesaretle ayağa kalkıp bu zulmü bitirmek zorundayız. Susarsak daha çok öldürüleceğiz. Suçlu biz değiliz onlar, zalim onlar ve katil de onlar. Bugün biz susarsak onlar güçlenip daha çok üzerimize gelecekler, buna izin vermeyin. Hepimiz birer çiçeğiz ve bizi solduramayacaklar. Bir gün özgürlüğünüzün kısıtlandığını hissettiğinizde oradan kaçın, ufak bir şiddet eğilimi gördüğünüzde uzaklaşın. Sevgi hiçbir şeyi engelleyemez hele ki ölümü asla. Tüm çiçeklere, yaşayan ve toprak altındaki kadınlarımıza Armağan…’
 
 
Reklamlar

By Edanur Kalkan

Edanur Kalkan Mimoza Global Medya

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: