Holywood sineması, stüdyo sistemini kurarak gücü eline almayı başarmıştır. Keza 1920’lerde Holywood, kâr temelli bir güdüye sahip olduğunu kamuoyuna göstermişti. Nitekim sinemada alt türlerin oluşması gerektiği kanısına da varmışlardır. Neden mi? Çünkü Amerika’nın sineması, riski minimuma düşürtmenin arayışı demekti. Kimi zaman filmleri ön gösterime sokarak, izleyicilere sunmayı da ihmal etmemişlerdir. Bu sebeple Holywood’un en önemli başarısı hiç şüphesiz; ”neyi”, ”nasıl” satacaklarını bilmelerindendir.

Tam da bu sırada Holywood ”2” ayrı sistemi ön plana atmıştır;

 

1- Film Türleri,

2- Yıldız Sistemi (ünlü oyuncular).

 

Holywood sineması 1920’lerde yükselişe geçmeye başlamıştır. Bununla birlikte 1960’lara kadar stüdyo sisteminin etkisini de aynı çatı altında tüm dünyaya göstermiştir.

Stüdyolar özellikle 1948’e kadar Amerika’daki büyük satan zincirlerini denetlediklerinden, seyirci sayısındaki küçük kıpırdamalara bile hassas davranırlar. Böylesi olumsuz durumlarda ilkin sesi, akabinde rengi, hemen ardından geniş perdeyi ve sonrasında 3. boyutu devreye sokarak; yeni baştan seyirci kazanmanın yollarını aradılar ve çok geçmeden de bu konuda başarılı oldular.

Bununla birlikte Holywood sinemasında teknik atraksiyonlar, şaşırtıcı görsel tasarımları, parlatılmış ve pahalaşmış sistemiyle, bugün yine pazarda dünya genelindeki egemenliğini sürdürmektedir.

1920’lerin ilk sinema yıllarında yapımcılar ve dağıtımcı şirketler,ellerindeki sinemaları satmak için broşürler yaparak, türlerin başlıkları altında toplayıp dağıtmışlardır.

O dönemler farklı stüdyolar bulunmaktadır ve her stüdyo kendine göre türler çekmişlerdir. Hiç şüphesiz tür filmlerinin Holywood dünya seyircileri tarafından izlenmesinin iki temel özelliğinden söz etmek gerekir;

 

1. Holywood sinemasının parlak, hızlı ve yeni filmleri sürekli olarak üretmesi.

2. Holywood’un görkemli bir melodram geleneğini kullanması ve popüler edebiyat ürünlerini başarıyla uyarlamasıdır.

 

Holywood sineması, 1930’lardan sonra, ”The Code (sansür sistemi” adlı uygulamaya geçere, kısıtlamalara başvurmuştur.

Tür filmleri bir yönüyle yeniliğe açık, toplumsal talepleri dile getirici gibi görünmekte iken; öte yandan da sistemin temel direklerini koruma konusunda Holywood’un hiç taviz vermediğinin kanıtı olmaktadır.

Tür filmlerinin en önemli özelliği ise, popüler olmalarıdır.

 

Reklamlar

By devrimaktrk

Gazeteci ve Araştırmacı @hivru.kitap'ın Yazarı Sanal Azrail, Hivru, Ali Gaffar Okkan Filmleri'nin Yönetmeni @bilinc6fanzin'in İmtiyaz Sahibi Ata Üni./İ.F./RTS📻 📺

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: