Loading

Genç yönetmen Devrim Aktürk, GAP Genç Portal için gerçekleştirilen VLOG yarışmasında ‘İki Türlü Hayat’ isimli kısa filmi ve ‘Savaşta Kaderini Yazanlar’ isimli belgesel filmiyle birinci oldu. 

Aslen Diyarbakırlı olan ve Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde son sınıf öğrencisi olan genç yönetmen ve gazeteci Devrim Aktürk, ‘İki Türlü Hayat’ isimli kısa filmi ve ‘Savaşta Kaderini Yazanlar’ isimli belgesel filmiyle birinci oldu. 

“AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAKTI”

Daha önceki konuşmalarında ‘İki Türlü Hayat’ isimli kısa filmi ile Savaşta Kaderini Yazanlar’ isimli belgesel filmlerini GAP Genç Portal için çektiğini söyleyen Aktürk, “İki Türlü Hayat isimli kısa filmimde bir insan zenginken nasıl bir yaşantısı olurdu, yoksulken nasıl bir yaşantısı olurdu? Bu soruya binlerce cevap üretilebilirdik ama bu cevabı kısa filmle yansıtmak nasıl olurdu, diye kendi kendime sordum ve cevabını kısa filmimde verdim. Nitekim bu filmde amacımız farkındalık yaratmaktı. Keza GAP Genç Portal’da bulunan VLOGGER ekibi bizlere teknik imkan konusunda çokça desteklerini sundu. Bu kısa filmi tek başıma çekmedim. O yüzden de sundukları destek dolayısıyla oyuncu dostum Abdurrahman Varlık, yeğenim Roger Eren Alkış, Yusuf Damlayıcı ve Memocan Aksoy’a teşekkürlerimi eder, arka planda önemli işlere imza atan Kerim Tunçay’a şükranlarımı sunar, güzel sesleriyle kısa filmimize müzik hususunda kıymet veren dostlarım Maziye Binen ile Feyzi Kalkan’a müteşekkir olduğumu huzurunuzda dile getirmek isterim.” dedi.

“BİZİM İÇİN ESAS OLAN NİTELİKLİ EĞİTİMDİR”

Yine daha önceki konuşmalarında “Savaşta Kaderini Yazanlar” isimli belgesel filmini GAP Genç Portal için çektiğini söyleyen Aktürk, “Suriye uyruklu 3 genç kadının Suriye’de gördükleri eğitimden, Türkiye’de gördükleri eğitime kadar yüreklerinde bulundurdukları okul sevdasını belgesel olarak yayınladım. Konuklarımız Suriye’nin Kobani bölgesinde, savaşın tam ortasında okul eğitimlerini yarıda bırakmayıp Türkiye’de eğitimlerini sürdüren Hanin Oso, Slava İsmail ve Meyada İsmail isimli 3 genç kadındı. Şunu da sormak isterim, siz hiç savaşın ortasında eğitiminizi yarıda bıraktınız mı ya da bombaların ortasında eğitimden mahrum kaldınız mı? Evet, Savaşta Kaderini Yazan bu 3 arkadaşımız her türlü zorluğa rağmen eğitimlerini sürdürüp başarılı birer öğrenci olma yolunda ilerliyor. Keza bizler için esas olan nitelikli eğitimdir. Belgesel filmimde hem yönetmenlik koltuğunda oturdum, hem de çevirmen rolünü üstlendim. Sundukları hediyeler dolayısıyla da GAP Genç Portal ekibine huzurunuzda tekrardan çok teşekkür ederim.” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Reklamlar

By devrimaktrk

Gazeteci ve Araştırmacı @hivru.kitap'ın Yazarı Sanal Azrail, Hivru, Ali Gaffar Okkan Filmleri'nin Yönetmeni @bilinc6fanzin'in İmtiyaz Sahibi Ata Üni./İ.F./RTS📻 📺

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: