“Kader, nasip, hayırlısı” bu sözcüklere bir çoğumuz hayatımızda sıklıkla yer veririz. Hayat karşısında ne zaman bir bekleyiş içerisine girsek ya da beklentimiz gerçekleşmediğinde özellikle bu kelimelere sığınırız. Peki ama neden?

Şöyle ki hayırlısı deyip olayları kadere bırakmak bir nevi insanın istediği şeyin sorumluluğunu almaktan kaçması değil midir, bu sorumluluktan dolayı yaşayacağı olumsuz şeylerden dolayı yaşayacağı pişmanlığın yükünü üstünden atmak için bir sığınak olarak mı görüyor bunu? Kendi irademizle verdiğimiz kararlardan dolayı isteklerimizi belirtir şekilde dua edip, yaşadıklarımızın sorumluluğunu almaktansa, “hayırlısını ver” deyip işi Allah’ın iradesine bırakıp, olacaklara rıza göstermek, görünüş itibariyle daha kolayımıza geliyor. Peki bu şekilde yaşayacaklarımız gerçekten bizim için hayırla mı sonuçlanır?
Öncelikle “hayırlısı” demenin ne olduğunu anlamamız gerek. Hayırlısı demek; kendi istek ve kararlarımız doğrultusunda yaşayacağımız hayattan vazgeçip, Allah’ın bize yaşatacağı şeylere rıza göstermektir. Bu açıklamanın doğurduğu soru şu oluyor haliyle: İnsan hayırlısı demenin sonucunda yaşayacağı şeylere rıza gösterip isyan etmeden kabullenebilecek mi? Daha kendi iradesi sonucunda yaşayacaklarının sorumluluğundan kaçınan kişi böyle bir sorumluluğu alabileceği pek mümkün görünmüyor. Hal böyleyken hayırlı birşey yapıyorum derken bu hayırlı olanı hayırsıza çevirmez mi? Bir nevi yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak olarak özetleyebiliriz durumu.

Tüm bunları toparlayacak olursak, birşey isterken daima dikkatli, bilinçli ve farkında olarak net bir şekilde istemeliyiz. “Allah’ım! Bana hayırlısını ver!” demek yerine ” Allah’ım! Bana şu şeyi hayırla ver ya da şu şeyi hakkımda hayırlı kılıp ver!” demek, daha sağlıklı bir isteme şekli olacaktır. Nitekim bir Hadis-i Şerifte ” Sizden biri dua edince:. Allah’ım! dilersen beni bağışla; dilersen bana merhamet et, demesin. Dileğini kesin bir dille istesin. Çünkü Allah’ı zorlayan hiçbir kuvvet yoktur.” denilmesinden de anlaşılacağı gibi kesin bir dille talepte bulunmalıyız. Çünkü vereceği hiçbir şey Allah’a ağır gelmez…

Reklamlar

By Sümeyye

Nev'i şahsına münhasır bir insan 💫

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: