BTSO ALİ OSMAN SÖNMEZ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

Benim Roman Kahramanım” Adlı III. Ulusal Deneme Yazma Yarışması

AMAÇ:

“Benim Roman Kahramanım” konulu deneme yarışması ile öğrencileri okumaya özendirmek, onların okudukları eserlerle bağ kurmalarını ve bilhassa yaklaşık yüz yetmiş yıllık roman birikimimizin genç kuşaklarca bilinmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

KONU:

Cengiz Aytmatov’dan seçilen bir romanın okunup incelenmesi ve söz konusu romanın kahramanı ile ilgili bir deneme yazılmasıdır.

KAPSAM:

Yarışmaya Türkiye genelindeki sosyal bilimler liselerinde eğitim gören Hazırlık-9-10-11-12.sınıf öğrencileri katılabilir.

DÜZENLEYEN KURUM:

Yarışmayı BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi düzenlemektedir.

KATILIM KOŞULLARI:

 1. Yarışma Türkiye genelindeki sosyal bilimler liselerinde eğitim gören Hazırlık,9,10,11,12. sınıf öğrencilerine dönük olarak düzenlenen, gönüllülük esasına dayalı, ücretsiz bir yarışmadır.  
 2. Yarışmaya gönderilen yazılar herhangi yerde yayınlanmamış, sergilenmemiş ve herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 3. Yarışmaya gönderilecek eserler deneme yazı türünün ölçütlerine uygun ve özgün olmalıdır. Tür dışı eserler değerlendirme dışı tutulacaktır.
 4. Yarışmaya her öğrenci yalnızca bir(1) yazı ile katılabilir.
 5. Yarışmaya rumuzla katılım zorunludur.
 6. Yazılar Times New Roman 12 punto; 1,5 satır aralığı boşluk bırakılarak beş(5) sayfayı aşmayacak şekilde düzenlenecektir.
 7. Yazılara başlık atılmalı/ad verilmeli ve yalnızca rumuz eklenmelidir. Katılımcının adı-soyadı ve diğer gerekli bilgiler EK-1 formunda belirtilecektir.
 8. Okullar, yarışmaya katılan öğrencilerin eserlerini gönüllülük esasına dayalı olarak oluşturulan okul komisyonlarında değerledirip ilk üçe seçilenleri, Ek-1 Formu ile birlikte belirtilen 26 Kasım 2021 tarihine kadar göndermelidir.
 9. Yarışmaya müracaatlar (Word formatında) bsblbenimromankahramanim@hotmail.com adresine e-posta yoluyla yapılacaktır. Başvuru sahibine alındı mesajı gönderilecektir.
 10. Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren eserler yarışma dışı kalacaktır.
 11. Yarışma sonuçları 13 Aralık 2020 tarihinde okul internet sitesi üzerinden duyurulacaktır.
 12. Ödüller, katılımcıların hesabına aralık ayı içerisinde yatırılacaktır.
 13. Yarışmacılar belirtilen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyecektir.
 14. Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki maddeleri kabul etmiş sayılır.
 15. Etkinlik boyunca istenen tüm kişisel veriler kurumumuzca saklanacaktır. Etkinliğin sona ermesiyle tüm kişisel veriler silinecektir. 
 16. Engelli bireylerin teşviki hususunda başvuru sürecinden itibaren gerekli yönlendirilmeler yapılacak.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ VE PUANLAMA:

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİPUAN DEĞERİ
Özgün Başlık5 puan
Karaktere Hâkimiyet25 puan
Türe Uygunluk25puan
Dil ve Anlatım Özellikleri25 puan
Özgünlük10 puan
Plan ve Düzen10 puan
Toplam100 puan
Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: