Arkadaşlar selam aleykum hayırlı akşamlar. Nasılsınız? Arkadaşlar ben Son Timurlu kitabını okuyorum ve orada merak ettiğim şeyler oldu. Bana yardım edebilir misiniz?:


1) Moğollar kendi savaştıkları veya başkalarının savaştığı savaşlardan ganimet diye at çalarmıydı? Doğruluğu nedir?


2) Eski Türk devletlerinde şehirleri işgal eden Türk yada yabancı devletlerin cezalandırmak amaçlı burun ve kulak kesme adeti varmıydı?


3) Babür devletinde Ahenin, Firuze ve Çerraha kapılarının önemi nedir? Bu devirlerde böyle isimlendirilen kapının maksadı ve önemi neydi? Neye göre isimlendirilirdi?


4) Babür Şahın evlilikten önce ve sonraki yaşantısı nasıldı? Devleti ve devleti üzerine politikası nasıldı? Devlet kurarken, savaşırken ailesinin ne gibi etkisi oldu?5) Halife-i Rahman (Iskender-i Sani) kimdir? Babür Şahın şehzadelik döneminde “Iskender-i Zülkarneyn” lakabını alan kişi kimdir? Şeybani Han kimdir?6) Babür devletinde Ahenin, Firuze ve Çerraha kapılarının önemi nedir? Bu devirlerde böyle isimlendirilen kapıların maksadı ve önemi neydi? Neye göre isimlendirilirdi?7) Babür Şahın evlendikten önce ve sonraki yaşantısı nasıldı? Devlet ve devlet politikası nasıldı? Devlet kurarken, savaşırken ailesinin ne gibi etkileri oldu?8) Zülkarneyn kimdir? Türk tarihinde önemi nedir?9) Şeybani Han’ın nasıl bir kişiliği vardı?10) Türk tarihinde özellikle Babür, Emir Timur, Şeybani Han dönemlerinde Taşkent, Fergana, Horasan ve İran’ın önemi nedir?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: