YARIŞMANIN KONUSU   :

Yaptığı park çalışmaları ve peyzaj düzenlemeleriyle Çorum’u yeşille anılan bir kent haline dönüştüren Çorum Belediyesi, her yıl yüz binlerce lale, sümbül ve rengârenk mevsimlik çiçeği toprakla buluşturuyor. Baharın en güzel renklerinin görüldüğü Çorum’u baharın tüm güzellikleriyle özdeşleştirmek hedefliyoruz.

Katılımcıların çekecekleri, Çorum’un, park, bahçe, yeşil alanlarında pek çok bölgede yer alan peyzaj çalışması fotoğrafları, lale, sümbül, mevsimlik çiçek ve meyve ağaçlarının çiçekleri ve Çorum halkının bu görsel şölenle buluşmalarını betimleyen kadrajlar, yarışmamızın konusu dâhilinde değerlendirilecektir.

YARIŞMA BÖLÜMLERİ    :

Yarışma, sayısal (Dijital) Renkli tek bölümlüdür.

KATILIM ŞARTLARI          :

 • Seçici Kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında ülkemizde yerleşik tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların 2021 yılı içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Önceki yıllarda çekilmiş fotoğraflarla katılımı, kural ihlali sayılacaktır.
 • Fotoğraf Sayısı: Her fotoğrafçı en fazla 5 (beş) adet Sayısal (Dijital) Renkli eser ile yarışmaya katılabilecektir.
 • Fotoğrafların kenarlarında boşluk veya paspartu kullanılmamalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb bilgiler bulunmamalıdır.
 • Yarışma gönderilecek fotoğraflarda keskinlik, kontrast, saturasyon gibi basit müdahalelerin dışında tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Bu konuda jürinin takdiri esastır.
 • Daha önce ya da bu yarışmayla eş zamanlı yapılan bir ulusal veya uluslararası yarışmada ödül almış fotoğraflar (sergileme ve satın alma hariç) ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren görüntüleri yarışmaya katılamaz. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda katılımcıya kural ihlali işlemi uygulanır.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin tamamen ya da kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.
 • Katılımcı, elden teslim ettiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.
 • Kural ihlali yapan kişilerin katılımcının ödülü iptal edilir; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

TELİF (KULLANIM) HAKLARI:

 • Yarışmada ödül (derece, özel ödül ve mansiyon) alan ve satın alma uygulanan fotoğrafların yayın, telif, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Çorum Belediyesi’ne ait olacaktır. Bu eserler Çorum Belediyesi’nin arşivinde saklanacaktır. Ödül (derece, özel ödül ve mansiyon) alan eserler ile satın alınan eserler Çorum Belediyesi tarafından kitap, reklam, broşür, web sayfası ve benzeri basılı yayınlarda kullanılabilir.
 • Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt ederler.
 • Planlanan sergi için derece alan fotoğraflar Çorum Belediyesi tarafından bastırılacak olup katılımcılardan herhangi bir bedel tahsil edilmeyecektir.
 • Fotoğraflar bastırıldıktan sonra Çorum Belediyesi arşivine kaldırılacak ve serginin dolaşımı söz konusu olduğunda bu dolaşımda yer alabilecektir.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın yukarıda bahsi geçen mecralarda yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 • Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda Düzenleme Kurulu, Jüri ve kararları geçerlidir.

YAPITLARIN İSİMLENDİRİLMESİ VE GÖNDERİLMESİ:

 1. a) Fotoğraflar cd veya DVD olarak katılım formu ile birlikte bir zarfa konulacak ve zarfın üzerine rumuz yazılarak elden Çorum Belediyesi Basın Birimine teslim edilecektir.
 2. b) Her bir fotoğraf dosyasının ismi 30 karakteri geçmemelidir.

İsimlendirme:

 1. adım: Eser sahibinin ismi maksimum 5 karakter olacak biçimde yazılmalıdır (Örneğin Ahmet Yılmaz için aylmz gibi).
 2. adım: Fotoğrafın sıra numarası rakamla yazılmalı (1’den 5’e kadar) ve bundan sonra alt çizgi eklenmelidir ( _ ).
 3. adım: Alt çizgiden sonra fotoğrafın adı toplam karakter sayısını geçmeyecek şekilde yazılmalıdır. Örneğin “aylmz_ornek_foto” gibi…
 4. g) Yarışmaya katılacak fotoğraflar, 150-300 dpi çözünürlükte, jpg/jpeg formatında, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 3 Mb’tan az olmamalı, 10 Mb’ı da geçmemelidir.

Ödül (derece, mansiyon, özel ödül) alan ve satın alma uygulanan fotoğrafların 70 cmx100 cm ebadında baskı alınabilecek büyüklükteki dijital halleri sergi öncesi tekrar istenecektir.

SEÇİCİ KURUL

Turhan Candan                     Belediye Başkan Yardımcısı – Seçici Burul Başkanı

Suat Aydoğan                       Belediye Meclis Üyesi – Fotoğraf Sanatçısı

Engin Bıyıkoğlu                     Fotoğraf Sanatçısı

Ercan Ayancı                         Fotoğraf Sanatçısı

Savaş Baykan                       Fotoğraf Sanatçısı

Salih Karslıoğlu                    Çorum Belediyesi Basın Birimi

Seçici Kurul en az 3 (üç) üyesinin bir araya gelmesi ile toplanır ve yarışma sonrasında değerlendirme tutanağı hazırlanır. Toplantı tarihinde üç seçici kurul üyesinin bir araya gelememesi durumunda toplantı ve sonuç duyurusu bir hafta ertelenir.

ÖDÜLLER: 

1.lik Ödülü                  :           3.000  TL

2.lik Ödülü                  :           2.000  TL

3.lük Ödülü                 :           1.000  TL

Mansiyon (5 adet)    :              750  TL

YARIŞMA TAKVİMİ:

Yarışmanın Başlama Tarihi : 20.04.2021

Son Başvuru tarihi                            : 30.04.2021 saat 16.00

Seçici Kurul Değerlendirmesi        : 07.05.2021

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI-SERGİ

Ödül Töreni ve Sergi                       : 11.05.2021

YARIŞMA SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ve DUYURUSU:

Yarışma sonuçları basın yoluyla ve www.corum.bel.tr adresinden, Çorum Belediyesi kurumsal sosyal medya hesaplarından ve basın yoluyla duyurulacaktır. Dereceye giren ve mansiyon alan katılımcılara ödülleri düzenlenecek tören ve sergide takdim edilecektir. Katılımcıların sunduğu eserlere layık görülen sıra Seçici Kurulun takdiri ile belirlenecektir. Seçici kurul tarafından dereceye layık bir eser bulunmadığı takdirde bu sıra boş bırakılacaktır.

İLETİŞİM:

Çorum Belediyesi

İlgili: Basın Birimi

Adres: Çorum Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

Taş Bina Zemin Kat

Tel: 0364 225 08 10 Dahili-1538-1542-1543

E-posta: corumdabahar@gmail.com

YARIŞMA BAŞVURU VE ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: