Şüphesiz herkesin en temel ihtiyaçlarından biridir sevmek, sevilmek. Peki nedir bu sevgi ? Neden severiz ? Neden sevilmek isteriz ? Hangi sevgi gerçektir hangi sevgi gerçek değildir ? Biz severken gerçekten seviyor muyuz yoksa sevdiğimizi mi sanıyoruz ?

İlk olarak sevgi nedir sorusuyla başlayalım. Sevgi, dünya üzerindeki tüm insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Büyük, küçük, yaşlı, genç, herkes sevmek ve sevgi görmek ister. Gerçekten birilerini seviyor muyuz, kimlere gerçek sevgi besliyoruz ? Gibi soruların cevabını, tek bir soruya verdiğimiz cevapla ortaya koymak mümkündür. “Bu kişiyi seviyorsam, neden seviyorum ?”

Sevgiyi, koşullu ve koşulsuz sevgi olarak ele alabiliriz. Koşullu sevgide, beklentiler söz konusudur. Sevilen kişi tarafından beklentilerin ne derece karşılandığına bağlı olarak sevgi artar veya azalır. Bu bencilce ve kısa vadeli bir sevgidir. Karşımızdaki insanı bir nesne olarak görür, ondan yararlanabildiğimiz sürece sevmeye devam ederiz. Eğer yukarıdaki soruya cevap olarak koşullar sıraladıysanız bu gerçek sevgi değildir.

Koşulsuz sevgide ise salt kişi kendi olduğu için sevilir. Annenin bebeğine sevgisi koşulsuz sevgidir ve hepimizin aradığı sevgi de koşulsuz sevgidir. Severken önemli olan almamız değil vermemizdir; vereceklerimiz ise sevgi, ilgi, bilgi, üzüntü gibi içimizden gelenlerdir. Bazı insanlar vermenin kendinden azalttığını, verirse bir şeylerden yoksun kalacağını düşünür. Bu düşünceye sahip insanlar sömürücü, hep banacı, bencil insanlardır. Sevgi cömertlik işidir ve paylaştıkça artar.

Sevmek çok baskın bir duygudur. Tek başına hissetmek huzursuluk yaratır. Sevmek, birileriyle bir olmak ise tek başınalık duygusuna engel olur ve kişinin bütünlüğünü korumasına yardımcıdır. Ancak tek bir kişiye karşı duyulan sevgi gerçek sevgi değildir. Seviyorsanız tüm evreni ve yaşamayı da seversiniz. Sevgiyle dünyaya ve insanlara görünmez bir bağ ile bağlanırız. Bazı insanlar, eşini, anne-babasını, gezmeyi, yemeyi severler. Bu insanlar genelde çıkarları (maddi-manevi) doğrultusunda severler. Bazı insanlarsa bunun bir tık üstüne çıkarak çevreyi ve dünyayı severler ve bunun da bir üstü olarak hepsini, evreni ve yaradanı seven insanlar vardır.

“Sevginiz sevgi doğurmuyorsa bu, sevginizin sevgi üretmediği anlamını taşır.” -ERİCH FROMM-

“Eğer sevgi bir çiçekse, saygı onu koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin saksı mutlaka çatlamıştır.” -ERİCH FROMM-

Sevmek zorla değil özgürlükle olur. Eğer bireyler kendi birliğinin ve bütünlüğün farkındaysa doğru sevgi oluşur. Kendini sevmek , başkalarını sevebilmenin ön koşuludur. Sevginin özünde ilgi, sorumluluk, bilgi ve saygı bulunur. Sevilen kişiye çekim söz konusudur ve sevdiğim kişiyle etken bir ilgi içindeyimdir. İnsanlar uğrunda emek harcadığı şeyi sever ve sevdikleri şeyler için emek harcarlar.

Sevgi kendi içerisinde romantik, kardeşçe, erotik, aşkın gibi türlere ayrılabilir.

Romantik sevgi, soyut sevgidir. Sevgi ve bağlılık bir araya gelerek romantik sevgiyi oluşturur. Sever, bağlanır ve kendimizi onu düşünmekten, onun ilgi ve sevgisini arzulamaktan alıkoyamayız. Kişilerin benlik algısının yerinde olması, yani tek başına bir birey olduğunu unutmaması, karşısındakine aşırı bir bağlılık sergilememesi ve kişilerin sevgilerini dengeli bir şekilde paylaşması sevginin sağlıklı olmasını sağlar.

Kardeşçe sevgi, başka insanlara duyulan, ilgi, sorumluluk; onu tanımaya ve onun yaşamına verdiğimiz değerdir. Bu sevgide, tüm insanları sevme, dayanışma ve kaynaşma vardır.

Erotik sevgide ise cinsel çekicilik ön plandadır. Bu, uzun vadeli bir sevgi değildir, çekicilik azaldığında veya son bulduğunda sevgiyi de beraberinde götürür. Birçok insan cinsel arzuyu sevgi ile karıştırır ve bedensel istekler sıklıkla sevgi zannedilir. Cinsel arzulara neden olan tek sebepse sevgi değildir, evet sevgi de cinsel arzuları tetikler fakat hükmetme isteği, yalnızlık hissinden kurtulmak istemek, kendini beğenmişlik, incitmek ve yaralamak isteği de cinsel arzu duymaya sebep olabilir.

Kişi kendini yetersiz, güçsüz ve zayıf hissettiğinde; sığınabileceği, sonsuz güç sahibi ve her şeyi kontrol edebilen, göremediği fakat hissettiği bir güce sevgi duyar. Bu sevgiye aşkın sevgi adı verilir.

Sevginin var olduğu yer, düşünce, bilgi, alçak gönüllülük ve nesnelliğin olduğu yerdir. Bencillik sevgiden çok uzaktır. Bencil insanların kendilerini çok sevdiğini düşünsek de bu yanlış bir düşüncedir. Bu insanlar, kendileriyle çok ilgili gibi görünüyor olsa da aslında bu konuda oldukça başarısızlardır ve bunun üzerini örtmek için takındıkları tavırdır bencillik.

Sevilmemek ürkünç bir durumdur. Bazılarımız sevilmemekten öylesine korkar ki, tüm eylemlerini gerçekleştirirken düşündüğü tek şey karşı tarafın bu durumda kendisini sevip sevmeme ihtimalidir. Bu tür insanlara baktığımız zaman, sevilmeme korkusunun temelinde sevmekten korkmak yattığını görürüz. Kişi sevmekten korktuğunda, sevilmemekten de korkar. Bu, oldukça yıpratıcı bir durumdur. Sevmek inanmayı gerektirir. Sevilmemeye karşı duyulan korku ancak severek ve gerçek sevginin karşı tarafta da sevgi doğuracağı ümidine sahip olarak yenilebilir. Karşılık bulamayan sevgi ise söner.

Sevilmek için önce sevmek, alabilmek için önce verebilmek gerekir. Paylaşmak sevgiyi dört bir yana dağıtır ve sevgi bu yolla çoğalır.

“ZEİGARNİK ETKİSİ” BAŞLIKLI YAZIYA BURADAN


“STRES NEDİR? STRESLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?” BAŞLIKLI YAZIMA BURADAN

“STRESE BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİRMEK” BAŞLIKLI İKİ GÜZEL VİDEOYU SİZLERLE PAYLAŞTIĞIM YAZIYA BURADAN

“BAĞIMLILIK NEDİR? NASIL OLUŞUR?” BAŞLIKLI YAZIMA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

AYRICA PSİKOLOJİDEN’İ İNSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Reklamlar
One thought on “SEVMEK”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: