Loading

Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe, kültür ve sanat dergisinin 119. sayısı çıktı. adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan alan derginin, 119. sayısının konu ve yazarları şöyle;

-Dergi, gazete ve kitap yayıncılığında işler zorlaşıyor-Uğur Pişmanlık, 

Çizgiyle “Evrende Herkes Bir Başkasının Parçasıdır”-Ali Özenç Çağlar), 

-Ev Hali-(Berdan Günışığı, 

Üç Haber-Nazmi Bayrı, 

-Topraklarla Derdi Olan Bir Yazar Ali Özenç Çağlar ve “Siyanürlü Topraklar” Romanı-Havva Ağral, 

-Halikarnas Balıkçısı ve Anadolu Uygarlıkları-Uğur Pişmanlık, 

-Türkülerde Gönül-Dr.Halil Atılgan, 

-Olen’in Hymleri, Delphi, Illuyanka ve Luviler Özet-Sefa Taşkın, 

-Daha Kurulmadan Yıkılmış Modern Harabelerin Altında İnleyen, Unutulmuş Eşsiz Bir Kent Tyana-Kemerhisar-5-Ahmet Ünal.

DERGİCİLİKTE İŞLER GİDEREK ZORLAŞIYOR

Aratos Felsefe dergisi Yayın Yönetmeni ve gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, derginin 119. sayısına yazdığı önsözde, gazete ve dergi yayıncılığının giderek zorlaştığını ifa de ederek, görüşünü şu şekilde dile getiriyor, “Başlıktan da anlaşıldığı üzere yaşamın bütün alanlarında ki gibi genel olarak yayıncılık olarak tarif edebileceğimiz, özelde ise dergicilikte işler giderek zorlaşıyor.

GERİCİ İKTİDAR KAĞIT FABRİKALARINI SATTI VEYA KAPATTI

Covit 19 pandemi döneminden başlayarak, 6 Şubat depremi ve 14 Mayıs seçiminin yarattığı siyasi depremde ise dövizde Dolar ve Euro TL karşısında sürekli arttı. Emperyalizme bağlı bir ülke olarak, Neo liberal politikaları uygulayan gerici iktidar kâğıt fabrikalarını özelleştirme yoluyla sattı ya da kapattı. Bugün gelinen noktada artan kâğıt fiyatlarıyla gazete çıkarmak, dergi yayınlamak ve kitap basarak yayıncılık yapmak neredeyse imkânsız hale geldi.

5-6 LİRAYA GÖNDERDİĞİMİZ DERGİ İÇİN ŞİMDİ PTT’DEN 22-25 LİRA İSTENİYOR

Son 20 yıldır ülkemizde bırakın yerel dergileri, ulusal düzeyde yayınlanan dergilerin çoğu kapandı. Türkiye’de yayıncılık zor günlerden geçiyor, bütün bunlara PTT’nin basılı (matbu) evrak olarak tarifelendirdiği gazete+dergi ve kitap yollama ücretlerine % 100 değil tam % 400’ün üzerinde zam yaptı. Şubat depremi öncesinde 5-6 TL’ye gönderdiğimiz 1 dergi için, 22-25 TL arasında ödeme yapmak gerekiyor.

PTT ücretini okura yüklediğimizde, bir de dergi için katkı payı (abonelik) öderse çok pahalıya gelecek. Dergi yayıncısı olarak biz ödemeye kalksak, buna gücümüz yetmeyecek.

BİR ÇÖZÜM ARAYIŞI İÇİNDEYİZ

Aratos dergisi olarak bu koşullarda derginin yayınını durdurmak gibi bir yol izlemek gündemimiz de olmamakla birlikte bir çözüm arayışı içindeyiz.

İNTERNET DERGİCİLİĞİNİ ŞİMDİLİK DÜŞÜNMÜYORUZ

Artık şimdilerde pek çok dergici, basılı dergi yayınlamak yerine internet dergiciliğine yöneliyor. Aratos dergisi olarak şimdilik böyle bir yol da izlemeyeceğiz, ancak dergimizin web sayfasını güncellediğimizde bütün sayıları pdf olarak okurlara ve araştırmacılara açacağız.

20 YILLIK BİR DERGİ OLARAK İLK DEFA ZORLANIYORUZ

20 yıllık bir yayın olarak, Aratos dergisinde ilk kez ciddi anlamda zorlaşan yayın şartlarından ve çözüm arayışından söz ediyoruz.

Yerel yönetimlerin bazen desteği olsa da, süreklilik sağlanmazsa bu yeterli olmuyor.

Kâğıt fiyatları ile PTT posta ücretlerinin böyle yükseldiği bir zamanda kaynak bulduğumuz zamanlarda matbu baskılı, olanakların sınırlı olduğu koşullarda ise az sayıda dijital baskılı yayınlayarak sürdüreceğiz.

ARATOS DERGİSİ YOLUNA DEVAM EDECEK

Aratos dergisi, yoluna devam ediyor ve edecek.

AYDINLANMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Bu topraklarda aydınlanma mücadelesinin bir ayağını da dergi yayıncılığı oluşturuyor, aydınlatmayı sürdüreceğiz.

UĞUR PİŞMANLIK

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni

Gözlükule Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, No.86 

34400 TARSUS-MERSİN

0-533-72347489

aratosdergisi@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: