Loading

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN TÜRKİYE’M

Tarih boyunca birçok devlet kurmuş, birçok devleti yıkılmış bir milletiz. İskitler döneminden bu yana birçok lider tanıdık. Alp Er Tunga Destanı’nı Türk ve İran kaynaklarında okuduk. İran kaynaklarında geçen Afrasiyab’ın Alp Er Tunga olduğunu öğrenerek Saka Türklerinin (İskitler)kahramanlığıyla gurur duyduk.

Her devletin yıldızının parladığı dönemler de yaşanmış; sarsıldığı, yeniden güçlenmek için çabaladığı dönemler de. Devleti zirveye çıkaran, sarsıldığında ayakta tutmaya çalışan, tamamen yıkıldığında yeni bir devlet kurma cesareti gösteren liderleri kahraman addedip aradan yüzyıllar geçse de saygıyla anarız.

Bilge Kağan, kardeşi Kültigin ve vezir Tonyukuk’u Orhun Abideleri’nden tanıyıp hâlâ sever, sayarız.

İlteriş Kağan, Teoman, Alparslan, Tuğrul ve Çağrı Beyler tarihe yön veren (sadece Türk tarihine değil, dünya tarihine yön veren) kahramanlarımız. Ertuğrul Gazi, Osman Bey, Orhan Bey kahramanlarımız.

Tüm Türk tarihi içinde en sevilen kahraman, hiç şüphesiz Fatih Sultan Mehmet’tir. Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olduğuna inandığımız için Fatih’in yeri hepimizin gönlünde ayrı bir yerdedir. İstanbul’un fethi Avrupalılar için Ortaçağ’ın karanlığından kurtulmadır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle başladı günümüzdeki sanayileşme, buluşlar, keşifler…

Devlet-i Âl-i Osman sınırlarını genişletip güçlendirdikçe içten ve dıştan gelen tehlikeler de değişti. Seyrettiğimiz dizilerden Osmanlı padişahlarının tümünü Ertuğrul Gazi gibi, Osman Gazi gibi, Fatih Sultan Mehmet gibi, Kanûnî Sultan Süleyman gibi kahraman zannediyoruz.

Devlet-i Âl-i Osman, Müslüman Türk Padişahların döneminde Devlet-i Âl-i Osman’dı. Biraz tarih okuyan bilir ki Osmanlı, son yıllarda basiretsiz padişahların elinde adım adım çökmeye başladı.

Osmanlı’yı Devlet-i Âl-i Osman yapan Şeyh Edebali idi, Akşemseddin idi. Padişaha bile eyvallah etmeyen âlimleri idi. Eğitimi idi.

Osmanlı’yı Devlet-i Âl-i Osman yapan Ebussuud Efendi idi, Zenbilli Ali Efendi idi. Padişaha bile eyvallah etmeyen şeyhülislamları idi. Adaleti idi.

Dışarıdan kışkırtmalar, isyanlar, yenilgiler, savaş borçları yanında içerideki basiretsiz padişahlar, haris eğitimciler, dini kendine alet eden şeyhülislamlar Osmanlı Devleti’ni yıktı.

Bir savaştan çıkıp darmadağın olan koca bir medeniyetten geriye Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bir tek Anadolu toprakları kaldı. Geriye Anadolu halkının isimsiz kahramanlıkları kaldı.

Savaş biter bitmez Atatürk yoksul halka iş istihdamı sağlamak için fabrikalar açtı. Halkın işe, ülkenin ithalat ve ihracat için sıcak paraya ihtiyacı vardı.

Miras hukuku getirdi. İnsan etrafında gördüklerinden miras hukukunun değerini daha iyi anlıyor. Erkek kardeşlerin kız kardeşten mal kaçırmasını engellemek adına taşınır veya taşınmaz her şey kayıt altında ve devlet güvencesinde.

Kız çocuklarının eğitimine önem verdi. Kız çocuklarının kimseye muhtaç olmadan yaşaması için iş imkanları sundu.

Medenî Kanun’la kadının şeref ve haysiyetini korudu. Günümüzde sorulan “Evlenen kadınlar kocasının soyadını alsın mı, almasın mı?” gibi soruların cevabını Atatürk o zaman verdi. Bir erkeğin bir kadına verdiği değer, ona soyadını vermesidir.

Çocukken sadece çizgi film diye seyrettiğimiz Heidi’nin karanlık bir hikayesi olduğunu öğrendiğimde Avrupa’nın ortasındaki dünyaya örnek Medeni Kanun hazırlamasına rağmen İsviçre’nin bile bizden çok daha gerilerde olduğunu anladım. Birçok ülkede kadınların hak arama mücadelesini gördükçe biz içine doğduğumuz için bu nimetlerin farkında olmadığımızı anladım.

Kurtuluş Savaşı’nda ve cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen; namusunu, vatanını, toprağını korumak için mücadele eden Satı Kadın, Kara Fatma, Çete Ayşe, Nene Hatun, Adile Onbaşı, Gördesli Makbule, Binbaşı Ayşegül, Kılavuz Hatice, Şerife Bacı ve nice isimsiz kahramanlara bir kez daha saygı duydum.

BİZ BU VATANI KARŞILIKSIZ SEVDİK

Boğazımız yanarak içtik zehri,
Gam değil; yudum yudum geçtik nehri,
Hal ehli bilir zehirdeki sihri,
“Biz bu vatanı karşılıksız sevdik!”

“İncili Kaftan” misal çul olmadık,
Makam mevki dilenip pul olmadık,
Allah’tan gayrısına kul olmadık,
“Biz bu vatanı karşılıksız sevdik!”

Ne küstük ne yurda ihanet ettik,
Ne isyan ettik ne bir gün küfrettik,
Bıçaklar kemiğe dayandı bazen,
“Biz bu vatanı karşılıksız sevdik!”

Tırnağımız kerpetenle sökülse
Kemiğimiz tekmelerle ezilse,
Derimiz diri diriyken yüzülse,
“Biz bu vatanı karşılıksız sevdik!”

Nevşehrî’yim, ay yıldızım sol yanımda,
Damarımda, oluk oluk kanımda,
Alnıma yazılmış sevdan, canımda,
“Biz bu vatanı karşılıksız sevdik!”

Hayatta hiçbir kararını kendi veremeyen, hiçbir konuda seçme – seçilme hakkı sunulmayan kadınların varlığını bildikçe sadece seçimlerde oy hakkı değil, her konuda seçme – seçilme hakkına sahip olmanın değerini daha net kavradım. Bize sıradan gelse de kız çocuklarının okula gitmesinin, diploma almasının, araba kullanmasının verdiği özgüvenin değerini daha net kavradım. Bir kadın olarak Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bize sunduğu nimetlere, cumhuriyetin kazanımlarına minnettarım.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşına girdi. Manda ve himayeyi kabul etmeyerek bize cennet vatan emanet etmek için cehennemde yaşamayı seçen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Sanatta, edebiyatta, teknolojide, ilimde, sanayide, ekonomide, tarımda, hayvancılıkta bağımsız; kendi kültürüyle çağa ayak uyduran nice yüzyıllara…
Eğitimde, sağlıkta, haklarda fırsat eşitliğinin olduğu; ay yıldızlı, al bayrak altında nice yüzyıllara…

Bugün 29 Ekim 2023. Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşına girdi. Doğum günün kutlu olsun Türkiye’m.
Aziz Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Hamiyet Su Kopartan ✍️

29.10.2023

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d