Loading

Merkezi Ankara’da bulunan İç Anadolu Birliği (İÇAN) ile Merkezi Azerbaycan’da olan ve Başkanlığını Almaz İlahe Ehmedov’un yaptığı
Dünya Jurnalistler Birliği+Türkiye Başkanlığı “2023 Yılının Bilim İnsanı Ödüllerini” 19 Ekim 2023 tarihinde Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde bulunan Tarihi Kabakçı Konağı’nda düzenlenen bir törenle sahiplerine dağıttı.
İç Anadolu Birliği Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Güllü’nün Jüri Başkanlığındaki Bilim Kurulu tarafından her alandan 23 bilim insanı ve akademisyenlerin seçimi yapıldı, bilim insanların seçiminde bazı özel kriterler öngörülmüş ve bu kriterler dikkate alınarak ödül alacaklar tespit edilmiştir. Bilim insanlarının alanında deneyimli olması, kendi alanında ve branşında başarılı olması. Bilim hayatında ödüllerle taltif edilmiş olması, branşında ve alanında yurt içi ve yurt dışı tanınırlığı olması. Kendi alanıyla ilgili kitaplar yazmış, makaleler ortaya koymuş olması. Vakıf+dernek+platform+bilim kuruluşu gibi sivil toplum kuruluşlarında yetkilendirilmiş veya başkanlık yapmış olması, toplum tarafından bu hizmetlerinin kabul görmüş olması gibi onlarca kriterleri her aday için tek tek inceleyerek ve irdeleyerek ödül alanlar tespit edilmiştir.
Ödül dağıtım töreninden önce İç Anadolu Birliği Başkanı İsmet Taş bir konuşma yaparak, niçin böyle bir ödülün ihdas edildiğinin gerekçelerini anlattı. Ödüllerin, kriterlerinden söz etti. Bu ödülleri, geleneksel bir düzeye getireceklerini söyledi. Katılan konuklara ve izleyicilere, teşekkür etti.
Bilim Kurulu ve Ödül Tespit Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Güllü de yaptığı konuşmada, ödüllerin tespitinde oldukça zorlandıklarını ama ödüllendirmede herhangi bir isabetsizliğe uğramadıklarını. Bilakis çok yerinde seçim yaptıklarını, kendilerine kamuoyundan gelen geri dönüşlerden öğrendiklerini söyledi. Ödül alanları, kutladı.
Ödül dağıtım töreninin sunumunu Rıfat Çakır gerçekleştirdi,
ödül alanların kısa biyografileri ve tanıtıcı metinleri okunarak sahneye davet edildi. Ödüller, İç Anadolu Birliği Başkanı ve Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanı İsmet Taş’la birlikte saygın konuklardan bir-kaç kişi ile birlikte takdim edildi.

BİLİM İNSANI ÖDÜLLERİNİ ALANLARIN LİSTESİ VE BRANŞLARI
-Prof.Dr.Hadi SAĞLAM (İslam Hukuku),
-Prof.Dr.Abdulkadir GÜLLÜ (İmalat Mühendisliği),
-Doç.Dr.Zeki GÜREL (Kültür,+Sanat+Araştırma ve Uygulama),
-Prof.Dr.Metin ŞAHİN (Spor Bilimleri ve Eğitimi),
-Prof.Dr.Kadirhan SUNGUROĞLU (Tıbbi Biyokimya),
-Prof.Dr.Adnan KARAİSMAİLOĞLU (Doğu Dilleri ve Edebiyatı+ Mevlana ve Eserleri),
-Prof.Dr.Sadegül Akbaba ALTUN (Eğitim Yönetimi),
-Prof.Dr.Ali BİLGİLİ (Farmakoloji ve Toksikoloji),
-Prof.Dr.Naile BİLGİLİ (Halk Sağlığı Geliştirme ve Afetlerde Hassas Gruplar),
-Dr.Doğan AKDOĞAN (Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji),
-Dr.Sinan DEMİRTÜRK (Yeni ve Yakın Çağda Dünya Tarihi),
-Prof.Dr.İsa ELİRİ (Güzel Sanatlar),
-Prof.Dr.Mesut DÜZGÜN (Otomotiv Teknolojileri),
-Prof.Dr.Hayrettin İVGİN (Halk Bilimi ve Halk Edebiyatı),
-Prof.Dr.Uğur ULUTÜRK (Manuel Terapi ve Tamamlayıcı Tıp),
-Prof.Dr.Esergül BALCI (Eğitim Planlaması ve Ekonomisi),
-Doç.Dr.Gültekin KAVUŞAN (Jeoloji Mühendisliği),
-Prof.Dr.Enis ÖKSÜZ (Çalışma Ekonomisi ve İşletme),
-Prof.Dr.Orhan ARSLAN (Genetik ve Evrim),
-Prof.Dr.Mustafa YAYLA (Hukuk ve İnsan Hakları),
-Prof.Dr.Giyasettin AYTAŞ (Dil ve Edebiyat),
-Dr. Kemal AYDIN (Gerontoloji),
-Dr.Şevket JEVAZ (Getat Geleneksel Tıp).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: