Loading

Son Sayfa Yayınları’nın kuruluş öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

Ahmet BUDAK: Son Sayfa Yayınları 2023 yılında kuruldu. Genç bir yayınevi olmamıza rağmen ekibimizin yayın dünyasında onlarca yıllık tecrübe sahibi olduğunu belirtelim. Yayınevimizin aynı zamanda kurucu kadrosu olan Genel Müdür Hüseyin Çalışkaner ve Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Budak’ın uzun yıllardır süregelen dostluğu ve gündelik sohbetlerinde tespit ettiği ihtiyaç ve imkânları değerlendirmesi Son Sayfa Yayınları’na giden yolu açtı.

Son Sayfa Yayınevi bu tecrübeleri birleştirip kadromuzu genişleterek yeni bir üretim alanının açılmasına katkıda bulunmaya dair bir arayıştan doğdu. Tecrübemizi, kaynaklarımızı ve enerjimizi yayın dünyasına yeni bir soluk getirerek değerlendirmek istedik. Bu alandan doğacak yeni ufukların bizler açısından da tazeleyici ve motive edici olacağına inanıyoruz.

Yayın politikanızdan ve yayım sürecinizden bahsetmek ister misiniz?

Ahmet BUDAK: Yayın politikasında en temel ilkemiz nitelikten ödün vermeden yeni yazarlara şans tanımak. Edebiyat dünyasına veya akademik alana adım atmak, basılı eser sahibi olmak isteyen yazarlarımızın dosyalarını titizlikle değerlendiriyoruz. Detaylı incelemeden sonra nitelikli eserlerin editoryal ve tasarım süreçlerini vakit kaybetmeden başlatıyoruz. Nitelikli eserlerin kendisine yer bulabileceği, yazarlarımızın kendini özgürce ifade edebileceği, editoryal süreçlerde ihtiyacı olan tüm desteği alabileceği, yazarımızın okuyucusuyla buluşmasının önündeki engellerin ortadan kalkacağı bir yayım süreci yürütüyoruz.

Yeni yazarlar edebiyat dünyasına adım atarken ne gibi zorluklarla karşılaşıyor?

Ahmet BUDAK: Yazarın kendi üretimini yayınlama kararı vermesi ve buna dair arayışına girmesi başlı başına zor bir süreç. Profesyonel olarak edebi üretimde bulunmayan yazarlar için daha ciddi zorluklar oluşabiliyor. Yazarın kendi üretimine dair ön açıcı objektif değerlendirmeye erişimi kısıtlı oluyor. Günümüz yayın dünyasında yazarın bağlantıları ve hâlihazırdaki eserleri yayınlanmasını kolaylaştırıyor, yeni yazarlar için bu kısım çok daha çetrefilli olabiliyor.

Son Sayfa Yayınları olarak özellikle yeni yazarlar olmak üzere tüm yazarlarımız için yayım sürecini mümkün olduğunca kolaylaştırmaya öncelik veriyoruz. Kitabını bastırmak isteyen yazarları bize ulaştıktan ve yayım kararı alındıktan sonra bütün aşamalarda destekliyoruz. Editoryal danışmanlık ve geribildirim sunuyor, grafik, dizgi gibi teknik aşamaların sorumluluğunu üstleniyor, yayınladığımız kitabı online platformlarda ve kitabevi raflarında satışa sunuyoruz. Yayınevi tecrübemizi ve kaynaklarımızı yazarı okuyucusuyla mümkün olan en geniş çerçevede buluşturabilmek için kullanıyoruz.

Dosya başvurularında nelere dikkat edersiniz?  İlk defa dosya gönderecek yazarlara veya size başvurmak isteyen yazarlara önerilerinizi ve ipuçlarını paylaşır mısınız?

Ahmet BUDAK: Başvuruları değerlendirirken göz önünde bulundurduğumuz en önemli kriterlerden biri eserin akıcılığı ve ifade gücü. Bu anlamda ilk izlenim hem editör için hem okuyucu için belirleyici oluyor. Profesyonel editör değerlendirmesi tabii ki eserin tümünü aynı titizlikle ele alacaktır, ancak yeni yazarlara bir ipucu olarak eserde ne anlatıldığından çok nasıl anlatıldığına dair bir değerlendirme yaptığımızı söyleyebiliriz.

Yeni yazarlara bir diğer önerimiz ise hayallerinin peşinden gitmekten vazgeçmemeleri olur. Kitabını bastırmaya dair başta çekincesi olan bütün yazarlarımızın süreci ilerletip basılı kitaplarını eline aldıktan sonraki mutluluğuna şahit oluyoruz. Kendi üretiminizi, birikiminizi, kapasitenizi ve potansiyelinizi arka plana atmadan edebiyat dünyasına adım atabilmeniz için her türlü desteği vermeye hazırız. Siz yeter ki yazın, üretin, biz yayınlayalım. 

Yazar ve Şair Betül FIRAT

@yazarvesair.betulfirat

@e.san.mel

infoesanmel@gmail.com

Reklamlar

By Betül FIRAT

Mavinin Fecri ve Mihrinin Hicranı Yazarı Yazar ve Şair, Köşe Yazarı Edebiyat Sanat Meltemi Genel Yayın Yönetmeni

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: