Loading

Şık Sepet Modelleri

Sepet, genellikle saz, kamış veya buna benzer ince dallardan örülerek yapılan; yiyecek, eşya ve bazen de canlı taşımakta kullanılan bir tür kaptır.Sepet yapımında genellikle ot, bambu, mısır sapı, saz, saman sapı,böğürtlen, rafya, kamış gibi bitki saplarıyla veya bodur, söğüt, kestane, fındık, siyah akça ağaç vb. gibi ağaç filizleri kullanılır.Sentetik olarak üretilen naylon sepetler de mevcuttur.

Sepet eşyaları taşımak veya dekorasyon amaçlı tercih edilir. Hasır çamaşır sepeti, deterjan sepeti, havlu sepeti olarak banyolarda, hasır meyve sepeti, sebzelik, hasır ekmek sepeti olarak mutfaklarda, dergilik olarak salonlarda, iş yerlerinde kullanılabilir. Hasır sepet dekoratif amaçlı da sıklıkla tercih edilir.

Hafif olmayan ahşap sepetler, metal sepetlere nazaran daha ağırdır. Ahşap sepetler kolayca bükülüp kırılamaz son derece sağlamlardır. Diğer sepetler de dayanıklı ve hafiftir. Örgüleri bozulmaz. Plastik sepetler farklı renk seçeneklerine ayrılabilmektedir. Hasır ve ahşapta renk seçeneği yoktur. Renkler standarttır. Kullanım amacına yönelik sepetlerde boy ve derinlik farkı olabilmektedir. Sepetler petrol türevi olan poşetlerden daha sağlıklıdır. Çilek toplamaya ormana gidildiğinde, bir bahçeden erik toplarken veya hasat zamanı zeytin toplarken kullanabileceğiniz sağlıklı ve kullanışlı bir üründür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d