Loading

Yazımın başında isterseniz önce seçimin ne olduğunu açıklayarak başlayayım. Seçim sistemi, (aynı zamanda bir oylama sistemi) kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemine dair sistemdir.

Dar anlamda seçim çerçevesinde seçme ve seçilme hakkı, seçim çevreleri, seçim sürecinin başından sonuna kadar, yani adaylık başvurusundan seçmenlerin oy kullanmasına ve sonuçların açıklanmasına kadar yapılan tüm işlemler, bunları yapan kişi ve kuruluşlar (siyasal partiler), seçim sürecini yöneten ve denetleyen kurumlar (seçim kurulları) ile ilgili kurallar, geniş anlamda seçim sistemini oluşturur. Geniş anlamda seçim sistemi, bir ülkedeki siyasal sistemin, bu arada özgürlükler rejiminin bir parçasıdır; ondan bağımsız olarak düşünülemez.

Bütün dünyada olduğu gibi 14 Mayıs’ta bizim ülkemizde de günü geldiğinde demokrasiye uygun insanların istek ve talepleri doğrultusunda seçimler yapılmakta. Halk sandığa giderken kafasında oluşmuş bir lider bir siyasi partiye oy vereceğini kafasın da oluşturarak vicdanı rahat huzur içinde sandığın başına gidip oyunu kullanacaktır. Bu her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının en demokratik hakkı.

Gün boyu kullanılan oylar günün sonunda oyların sayılmasıyla kaybeden taraf kazanan tarafı centilmence tebrik eder (olması gerende zaten budur) ve oy çokluğu alan lider ve partisi artık ülkesinin kalkınması ve refahı için can siparane iktidarda olduğu sürece mücadelesini verir. Çünkü iktidara gelmek bir defaya mahsus bir durum değil. İktidarda kalarak projelerini gerçekleştirmek ve vatandaşa verilen sözlerin tutulması ve yerine getirilmesi için verdiği vaatleri tek-tek yerine getirmekle mükelleftir. Aksi durumda halk sandık başına gittiğinde kimse halkın kendisinin gözünün yaşına bakarak tekrar oy vereceğini beklememeli. Zaten sanmıyorum ki böyle bir beklenti içine de girileceğini.

Son zamanlarda ülkemize ve ülkenin yönetimine talip olanları zan altına sokacak nahoş olaylara şahit olmaktayız. Ben biliyorum ki böyle nahoş olaylara hiçbir siyasi partimizin temessül edeceklerini. Çünkü iktidarda olan siyasi düşünce yirmi yıldır (beğenilir veya beğenilmez bunu ancak sandık belirleyeceğine göre) iktidar olması zaten buna temessül etmeyeceğini bize göstermektedir. Diğer taraftan Cumhuriyetin ilk kurulmuş partisi var! Bu partiye de gönül vermiş milyonlar var. Onların da böyle bir şeye temessül edeceğini ummak ahmaklık olur. Bu sadece iki siyasi parti için değil, onları destekleyen ittifak partileri içinde geçerli. Ortalığı karıştırmak ve kaos yaratmak isteyen kötü niyetli bir cenah var bu cenah ülkeyi karıştırmak ve halkın oy kullanma hakkını elinden alacağını sanmakta; ama Türk halkı vatandaşlık haklarının ne olduğunu ve gerektiğinde üstüne düşeni hakkıyla yerine getirmeyi çok iyi bilmekte.

Şu an deprem bölgelerinde çaresiz ve yardıma muhtaç insanlar var. Bu insanlara fitre ve zekatlarınızla destek olmak için kafa yoralım. Şimdiden yapacağınız yardımları Allah kabul etsin. Bayramınız kutlu olsun.

Reklamlar

By davutzol

İçimdeki yalnızlığım adlı kitabın yazarıyım burada sizlerle dostça paylaşımlarda bulunarak ortak noktada ve görüşte buluşmak için varım

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: