Loading

Uzun süren pazarlıklar neticesinde gündemde olan Asgari ücretli çalışanlarımızla ilgi başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çalışma Bakanlığımız ve İşveren Sendikası %54 gibi bir zam oranını belirleyerek bir şekilde de olsa asgari ücretli çalışanlarımız için bir maaş iyileştirmesi yaparak yüzlerinde tebessüm oluşmasına vesile oldular. İşçi sendikasının masada olmadığı ve bunu az bulduğu her ne kadar da olsa açlık sınırının üzerinde bir iyileştirme istiyorum diyerek bir gafa imza atmış olsada, gelen tepkiler üzerine söylenenin yanlış anlaşıldığını izah etmeye çalışmıştır. Bana göre masada olmayışındaki nedende buydu. Maaş zamından sonra gelebilecek tepkilerden çekindiği içindir. Velhasıl bir şekilde iki taraf için hayırlı bir sonuç çıkmıştır bence.

Şimdi 3 Ocak itibariyle açıklanacak olan enflasyondan sonra Emeklileri ve Kamu Çalışanlarını ilgilendiren enflasyon farklarıyla beraber maaşları belirlenecek. Bugün çalışan tüm kesim için belirleyici olan sendikal hak arama sistemi ne yazık ki emeklilerimiz için bir handikap oluşturmaktadır. Her ne kadar Türk İş işçi hakkını koruma konusunda zayıf kalsa da yinede en azından zaman zaman ses yükseltebiliyor. Kamu çalışanlarımızın ve memur dostlarımızın hayat güvencelerini teminat altına alan yasalar sayesinde bugün bende dahil olmak üzere yaşa takılarak emeklilikleri engellenmiş olan çalışanlar her ne kadar mağdur olduklarını iddia etsellerde çalışma hayatının içerisinde yer almaları engellendiğini düşünmüyorum; yeterki çalışmaya istekli olsunlar.

Ya peki 3500 TL’yle geçinmek zorunda kalan “Emeklilerimiz” yani yaşlılarımız için acaba çok şey yapılarak yüzlerini güldürecek miyiz. Onları hayatlarını son baharında rahatlatacak ve huzur içinde yaşamalarını sürdüreceğimiz bir düzenleme yaparak en azından yılda bir kez olsun kendilerinin tatile gitmelerini sağlayacağımız; ya da bayramlarda torunları için bir şey yaparak torunlarını mutlu edecekleri bir maaş verebilecek mi devletimiz? Asıl bence önemle üzerinde durulması gereken maaş konusu emeklilerimizle ilgili yapılacak maaş artışı olmalı. Bir zamanların ekabir bilge insanları olarak saygı duyulan yaşlı emekli insanlarımıza gelin hayatlarının son deminde bir kefen parasına muhtaç yaşamalarının önüne geçelim ve onları değerli kılarak gereken değeri devlet olarak verdiğimizi kendilerine gösterelim. Devletimizin başında bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız tıpkı asgari ücretlide olduğu gibi emekliye yapılacak zam esnasında da inisiyatifini ortaya koyacağından hiç şüphem yok. kendisine olan inancım tamdır. Saygılar. iyi okumalar.

Reklamlar

By davutzol

İçimdeki yalnızlığım adlı kitabın yazarıyım burada sizlerle dostça paylaşımlarda bulunarak ortak noktada ve görüşte buluşmak için varım

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: