Loading

Bireyler genelde tek başına olduklarında hareketlerini ve görgü kurallarını en iyi uyguladıklarından kimse onların nasıl bir psikolojiye sahip olduklarını anlaması çok zordur. içgüdüsel olarak nerede nasıl davranacaklarının farkına varmaları çevrenin nezdinde taktir görür. Ama kitle içerisine girdiğinde içgüdüsel olarak ortama ayak uydurması gerektiği hissine kapılmalarına neden olabilir. Çünkü bulunduğu toplum tarafından dikkat çekmesi ve ilgi odağına oturması için, tıpkı ilkel insanlar gibi barbarca ilkel insanın şiddetine, vahşiliğine ve spontane özeliğini bir anda bürünebilir. Özellikle kendilerini yeraltı dünyasına adamış cesaretiyle korkusuzca kestiğim kestik diyen insanları yalnızken oturup bir çay içtiğinizde o insanların aslında bireyken sade bir vatandaşın yumuşak kalpliliğine rastlayabilirsiniz. Ancak toplumsal hareket ettiklerinde bir anda ormanlarda diğer canlıların korkulu rüyası olan Aslan gibi baskın karakterli olduklarını karşı tarafa hissettirmek için bir anda sağlıksız düşünen mantığından ziyade egosuyla davranan bir canavara dönüşebiliyorlar ne yazıkki.

Bugün toplu mitinglerin olduğu alanlara dikkat edin yönlendirilmeleri halinde kahramanları tarafından bir anda hipnoz olmuş bir şekilde, şiddetse şiddet, vurmaksa vurmak kırmaksa kırmak gibi içsel bir beklentiyle hareket ederek, bir an önce lideri tarafından kendilerine verilecek bir parmak şaklatmasıyla mantıktan ve düşünceden uzak her türlü ya ben ne yapıyorum demeden, yada ya bana ne yaptırılmak isteniyor denmeden bodoslama olayların içine girerek hayatları veya hayatlarını karartabiliyorlar. Bu duruma en çok nerede karşılaşıyoruz dersek; bugün ebeveynlerin tek çocuk modeliyle hareket ederek dünyaya getirdikleri çocukların, ilerleyen yaşlarda kendilerini yalnız ve savunmasız görmeleri nedeniyle kendisini sahiplenecek koruma altına alacağı yüce bir güce ihtiyaç duyarlar. Buda uyanık olan, ağzı yüreğinden daha fazla laf kalabalığı yapan istediğinde zayıf yalnız gariban diyeceğimiz genç çocukları himayesine aldığını söyleyerek bu çocukların iyi niyetlerinden yararlanabiliyorlar. Zamanla çeteleşme, haraç mafyalığı bunun yanında uyuşturucu mafyası olduklarını kitlesel kalabalık hareket ederek dikkat çekerler. Halbuki asıl olması gereken en önemli unsur eğitimli birer birey olarak toplum içindeki yerini belirleyerek dürüst çalışkan bireyler olunmasıdır. Aksi taktirde her işte olduğu gibi yaşantımızı tıpkı bir futbol maçını seyrederken amigoların gazına gelerek sahaya çakmak veya bozuk para atacak kadar fanatizm boyutuna getirdiğimizde ne ülkenin kalkınmasına faydamız olur, nede kendi hayatımızı düzene sokarız.

Reklamlar

By davutzol

İçimdeki yalnızlığım adlı kitabın yazarıyım burada sizlerle dostça paylaşımlarda bulunarak ortak noktada ve görüşte buluşmak için varım

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: