Diyarbakırlı genç yönetmen ve gazeteci Devrim Aktürk, Kürt sözlü edebiyatının önemli bir değeri olan Dengbêjlerin belgeselini çekti.

Diyarbakırlı olan ve Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencisi olan genç yönetmen ve gazeteci Devrim Aktürk, Kürt sözlü edebiyatının önemli bir değeri olan Dengbêjlerin belgeselini çekti. Bu tarz çalışmalarla Diyarbakır kültürünü tüm dünyaya tanıtmak ve duyurmak istediğini söyleyen Aktürk, “Dengbêj sözcüğünün kelime anlamı; deng ‘ses’, bêj ‘söyle’dir. Bu kelime, sözün ahenkle icra edilmesini sağlayan kişi anlamında kullanılmıştır. Dengbêjler genellikle köyden köye dolaşarak, hayatlarını söyledikleri destanlar, kılamlar, ilahiler ve hikayeler ile sürdürmektedirler. Biz de hem şehrimize, hem de kültürümüze sahip çıkmak için böyle bir yola giriştik. Bu çalışmamda yer alan Dengbêj Xalê Meheme, müzisyen Feyzi Kalkan ve Dengbêj Evi Ailesi olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.” dedi. (Haber Merkezi)

Belgesel Link: https://youtu.be/IiBwrzPVdFU

Reklamlar

By devrimaktrk

Gazeteci ve Araştırmacı @hivru.kitap'ın Yazarı Sanal Azrail, Hivru, Ali Gaffar Okkan Filmleri'nin Yönetmeni @bilinc6fanzin'in İmtiyaz Sahibi Ata Üni./İ.F./RTS📻 📺

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: