Asırlara meydan okuyan Erzurum’un kahvehane kültürü, genç gazeteci ve yönetmen Devrim Aktürk tarafından belgeselleşti.

Aslen Diyarbakırlı olan ve Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıfı okuyan genç gazeteci ve yönetmen Devrim Aktürk, Dadaşlar Diyarı Erzurum’un kahvehane ve kıraathane kültürünü belgeselleştirdi. Belgesel çekimlerinde bilgi ve birikim olarak araştırmacı yazar Ömer Faruk Kızılkaya’dan büyük destekler aldığını söyleyen Aktürk, kentte kahvehane işletmeciliği yapan Kenan Karagöl ve Hasan Kılıç’la özel görüşme gerçekleştirerek belgeseli izleyicilerle buluşturduğunu anlattı.

“BİR DÖNEMLER OYUNLARIN DEĞİL, EDEBİYATIN ORTAK NOKTASIYMIŞ”

Erzurum’un kahvehane kültürünü araştırırken önemli bilgilere ulaştığını söyleyen Aktürk, “Erzurum’da kahvehane ve kıraathaneler ilim insanlarının, edebiyat severlerin, geleceği parlak olan gençlerin ortak buluşma alanlarıymış. Ancak maalesef ki daha sonraları Batı tarzı oyunların, okey masalarının, vb. terimlerin ortak noktası olma yoluna gitmiş. Keza Erzurum’da kahvehaneler bir dönemler bilimden sanata, kültürden edebiyata değin bir çok muhabbetin ve sohbetin konuşulduğu buluşma yerlerinin başında geliyormuş. Yani buralar bir dönemler oyunların değil, edebiyatın ortak noktasıymış. Çalışmamda emeği geçen isimlerden biri de seslendirmen Feyzi Kalkan’dı. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. (Haber Merkezi)

Link: https://youtu.be/_BXYrcbnxLQ

Reklamlar

By devrimaktrk

Gazeteci ve Araştırmacı @hivru.kitap'ın Yazarı Sanal Azrail, Hivru, Ali Gaffar Okkan Filmleri'nin Yönetmeni @bilinc6fanzin'in İmtiyaz Sahibi Ata Üni./İ.F./RTS📻 📺

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: