Değerli dostlar; bayramlar dar manada ailede, çevrede geniş manada ülkemizde, İslam âleminde rutin günlerden farklı olduğunda anlam kazanır. Teknolojinin gelişmesiyle özellikle büyükşehirlerde apartmanlarda yaşayan ve kapısı çalınmayan ailelerin bayramlarda en yakın arkadaşları (aile bireyleri)  arasına internetin girdiğini söylesek bilmem inanır mısınız? Önceden çekirdek aile nedir? Deyince,  ‘anne-baba, çocuklar’ sıralanırdı. Şimdi buna birde 24 saat başucumuzdan ayrılmayan internet eklendi.

                     Geçmiş yıllarda büyükşehirde yaşayan ve komşuların birbirlerinden bi haber olduğu bir apartmanda ikamet eden bir tanıdığı bayram günü öğlene doğru bayramını tebrik etmek üzere aradığımda hala uyuduklarını gördüm. Biraz espri olarak ‘O NE, BAYRAM SABAHI BU SAATE KADAR UYUNUR MU? Diye takıldığımda, ’’ Bayram gelmiş neyimize, kapımızı çalan olmaz, şekerimizi alan olmaz. Çektik perdeyi uyuyoruz. Uyumayalım da ne yapalım…’’ diye cevap aldım. Bu cevap belki özeldir ama genel manada nereye doğru gittiğimizin göstergesi açından alarm vermektedir.   

  Bir televizyon programında izlemiştim. İstanbul’da kariyer sahibi, orta yaşlı bir vatandaş; eşine:  ‘Hanım, bizim ziyaretine gittiğimiz dostlarımız ziyaretçisi eksik olmayan, her türlü imkâna sahip insanlar. Gel bu bayram bir farklılık yapalım. Karşıdaki bakkal amca, bu sokakta herkesi tanır. Ben ona sorayım, bu sokaktaki apartmanlarda geleni gideni olmayan, yakınları tarafından aranmayan yaşlıları veya depremde yakınlarını kaybetmiş tek başına yaşayan gençleri seninle bir ziyaret edelim’ der. Hanımı da: ’ Çok güzel fikir. Hemen sen bakkal amcaya sor gel’ der. Adam bakkala gider durumu anlatır. Bakkal: ‘’Aferin evladım, çok güzel düşünmüşsün. Ne ekersen, onu biçersin, demiş atalarımız. İnsan yaşlılıkta para pul aramıyor, nasılsın amca diyecek insanoğlu arıyor. Ben bu bakkallığı bu yaşımda para için kazanmak için yapmıyorum. İhtiyacımda yok. Ancak, kendimi oyalamak için yapıyorum ‘’  der ve sokaktaki kimsesiz yaşlıları ve yalnız yaşayanların ismini tek tek verir.

                     Adam hanımını alır sokağın başındaki apartmandan başlar. Zira bu apartmanda tek başına yaşayan bir amca vardır. Zile basar, adam açmaz. Tekrar basar bu sefer de, ‘’Kimsin, niye basıyorsun, ne satıyorsun, almıyorum işte kardeşim’’ gibi sert cevap verir. Adam bu hakarete aldırmadan devam eder, ’’ Amca ben toplayıcı, pazarlamacı değilim. Sokağın sonundaki apartmanda kalıyorum. Hanımla bayram ziyaretine geldik’’ der. Yaşlı amca kapıyı açar ve içeri girerler. ‘Yanlış anlamadım demi, ziyaretime geldiniz’ diye ısrarla sorar. Evet deyince hüngür hüngür ağlamaya başlar. Biraz sonra sakinleşir ve şu ders alınacak cümleyi söyler ‘’ Evladım,  ben falanca üst görevden yıllar önce emekli oldum. Çok mutluyduk. Teyzeniz rahmetli olalı 20 yıl geçti. 20 yıldır, kapımı açan olmadı. Zile ya dilenci, ya da pazarlamacı bastı. 20 yıldır ilk defa evime bir ziyaretçi olarak siz geldiniz. Kaba davrandığım için, özür dilerim, ne olur kusura bakmayın evladım ‘’ der. Bu cümle karşısında ziyaretçilerde ağlamaya başlar… Ve: ‘’ Hanım demek ki,  televizyonlarda gördüğümüz çöp dolu evler veya intihar girişiminde bulunanlar sadece ekonomik nedenlerle değil apartmanda dışlanmanın da etkisi var’’ diye mırıldanır.  Hayatlarında en mutlu oldukları bayram ziyaretinin mutluluğunu yaşarlar…

                   Ailenizde huzur, cebinizde nakit para, bedeniz de sağlık, sofranızda afiyet, gönlünüzde sevgi eksik olmasın ve şimdiden bayramınız bayram olsun… Salgın nedeniyle doya doya sarılıp ellerini öpemesek de, belki yanlarına gidemesek de hiç olmazsa telefondan samimi sesimizi duysunlar…

*

Bayramda huzur, mutluluk zirvede olmuşsa,
Kırgınlıklar eritilip, dargınlıklar unutulmuşsa,
O zaman, bayramlar bayram ola

Bayram izni adaletli planlanmışsa,
Eşler arasında, tartışma yaşanmamışsa,
O zaman, bayramlar bayram ola…

Sadaka, fitre, zekât ehlini bulup verilmişse,
Fakir fukara, garip guraba sevindirilmişse,
O zaman, bayramlar bayram ola…

Çocuklarla kabristana ziyarete gidilmişse,
Beklenen hediyeler sahiplerine verilmişse,
O zaman, bayramlar bayram ola

Annelerin – babaların hayır duası alınmışsa,
Akrabaların kapısı sılayı rahim için çalınmışsa,
O zaman, bayramlar bayram ola…

Dil tutulup, haramdan uzak kalınmışsa,
İbadetlerin sevabı, sınırsız umulmuşsa,
O zaman, bayramlar, bayram ola…

Kurbanlar Allah rızası için kesilmişse,

Da Dağıtılacak paylar güzel yerinden seçilmişse
O zaman bayramlar bayram ola…

Öksüzün – yetimin başı şefkatle okşanmışsa,
Anne – babaların kıymeti daha iyi anlaşılmışsa,
O zaman, bayramlar bayram ola…

Dünyada yaşanan zulümlere ağlanmışsa,
Güzel ülkemin kıymeti, daha iyi kavranmışsa,
O zaman, bayramlar bayram ola…

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

One thought on “BAYRAMLAR, BAYRAM OLA…”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: