( mapushane notları )

GÖZE SEZDİRMEDEN YAŞINI SİLENDİR DOST

Kimsesiz zamanların yalnızlığından, güneşe hasret kalanlar koğuşundan, aydınlık diyarların masalsı görüntülerinden, küçük bir çocuk yüreğinin kirlenmemiş tebessümüyle iki katlı şehrimden kocaman merhaba dostlar. Şimdiki yazım sahte dostluklara, yani dost gözüken dostsuzlara olsun.

Sohbetimize başlamadan evvel, önce DOST’ un tarifini yapalım isterseniz. Dost demek; Güvenilir yakın arkadaş demek, gönüldaş demek, iyi ve kötü günlerini paylaştığın seni senden daha çok seven, seni düşünen demek, daha birçok anlatamadığın güzel duyguların kaynağı demektir! Bunları okurken dost bildiklerinizi kafanızda şekillendirmeye başladığınızı biliyorum. Bilirsiniz hepiniz, hayat bazen o kadar ağır gelir ki ne yapacağınızı bilemez hale getirir ya ve kendimizle çeliştiğimiz zamanlar yok yere boşu boşuna efkârlandığımız günler olur ya işte o anda yanınızda olmasını istediğiniz kişilerdir dost. Benim de düşüncem hayatın bizlere sunduğu en büyük sürprizdir dost dediğimiz. En dibe vurduğumuz zamanlarda elini uzatan ve bizleri o dipten çekip çıkaran birileri mutlaka vardır hayatımızda.

Bir de dost görünüp de kuyumuzu kazanlar vardır. İçten pazarlıklıdır onlar, yaşarken gördüğümüz geçici körlüğümüzdür. Paraya sıkışırsın ya dost dersin kapısına gidersin “ olsa vermez miyim” ile cevap alırsın. Oysa bilirsin ki onda bu istediğin var. Bir zaman sonra bakarsın karısının bileğinde köpek tasması büyüklüğünde bir gerdanlık. Sana edilen en büyük küfürdür o gerdanlık.

Geçte olsa anladım ama “Dost vurulunca değil de unutulunca ölürmüş” meğer. İşte salaklık parayla değil ya yinede yer yutarsın. Oysa ben dostlarımı kır çiçekleri gibi avucumda değil, kurşun yarası gibi yüreğimde saklamıştım bunca yıl. Nice kavgalarda onların yanında oldum ve nice sorgularda ele vermedim onları. Beş kuruşa değil çok büyük paralara da satmadım. Zira aynı şişeden ağızdan ağıza dolaşan yüreklerde kor olan bir dostluğumuz vardı. Hani derler ya ayıdan post, soysuzdan dost olmaz diye, bilip de söylemişler sanki.

Dostluk deniz kenarındaki taşlara benziyormuş. Önce tek tek toplayıp sonra birer birer atmakmış denize. Ancak bazıları vardır ki kıyılmaz atmalara. İşte benim dost bildiklerim o kıyamadıklarımdı. Bilirim ben gülerken herkes eşlik eder, başarılarıma ortak olur. Ama ağlarken kimseyi bulamadım yanında, hele yenilgilerimde hep bir başıma kaldım. Bende diyorum ki şimdi öyle bir dost edinmeli ki insanoğlu; Kötü gün her kapıyı çaldığında kapıya beraber bakalım. Öyle bir dost edinelim ki, her daim yanımızda olsun.

“Hangi yıldızı seçersen seç gökyüzünden
Bil ki o yıldızda hep ben olacağım DOST
Ne zaman yangınlara düşerse yüreğin
Bil ki o yürek de her daim ben kalacağım DOST…”


Emre Vehbi ALKAN
Şiirbaz
15. EYLÜL. 2020

Reklamlar

By şiirbaz -emre vehbi alkan

Önce anamın çığlığı yankılanmış dört duvarda. Sonra kıçıma inen tokatlarla benim çığlığım sarmış dört bir yanı. Annemin yorgun ama gülümseyen yüzünü kıskanmış melekler. Babamın telaşlı yüzünü, yeni bir can sahibi olmanın sevinciyle, canının yani annemin acıyan canının hüznünü, bir yüzünde iki duyguyu nasıl taşıdığını hiç kimse görememiş. Dişlerinin arasında parçalanan dudaklarını sadece annem fark etmiş öperken yüzünü. Bir saniyenin ne kadar da uzun olduğunu sadece babalar, babam bilirmiş ben doğarken. Doğmuşum velhasıl. İlk tokadı ebemden yemişim kıçıma. Sonra babam nakşetti avucunun izini yüzüme. Sonra amcalar. Neymiş efendim, duvarlara yazı yazmamalıymışım. Daha sonraları söküp yüreğimi göğsümden avucuna bıraktığım güzeller tokatladı beni. Hem de ne tokat. Dünya döndükçe ben batıya döndüm. Baktım ki ben büyüdükçe hayat da büyüyor, bıraktım ipin ucunu. İstemem büyük olmanın suçunu. Sonra dediler ki her şeyin bir kuralı var. Evet ama ne yaparsın; büyümek için geç kaldım, hep yüreğimden güç aldım. Kırk yıllık bir tomurcuk gibi asılı kaldım gül dalına. Eğer ben açarsam yapraklarımı, sırasını bekliyor sonbahar, biliyorum gözlerini bana dikmiş. Şişşşşt, aman ha duymasın bizi aramızda kalsın, uyandırmayın kerizi...

4 thoughts on “YALAN DOSTLUKLAR ÜZERİNE SOHBET 1”
  1. Harika bir yazı olmuş. Gönlünüze ve yaşananlara sağlık diyeyim.

    1. ÇOK TEŞEKKÜRLER KOCA YÜREKLİ ŞAİRE. İYİ Kİ VARSIN. KIRILMASIN KALEMİN…

      1. Teşekkür ederim hocam… Kalemimi z de yüreğimiz de kalsın yerinde her daim…

Bir Cevap Yazın