“İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad eden kimselerin mertebeleri, Allah katında daha üstündür, işte ancak onlar, başarıya erenlerdir.” (Tevbe suresi 20. Ayet)

Ayette sözü edilen cihad, fiilî savaş anlamındadır. Bu anlamda meselâ Peygamberimiz ve ashabı, Bedir ve Uhud’da müşriklerin saldırılarına karşı cihad etmiş ve vatanlarını korumuşlardır. Milletimiz Malazgirt’te bu ayeti bildikleri için cihaddan geri durmayarak Anadolu’nun kapılarını İslam’a açmışlardır.

Cihat aşkıyla yeni zaferlere koşan yiğitler tarihler 26 Ağustosu 1071’i senesini gösterirken Anadolu’ya ilk giriş kapısı Malazgirt ovasından girerek Anadolu’nun İslam beldesi olması için ilk kapı aralanmış oldu.  

Artık Anadolu’nun kapıları Cihada ve İslam’a açılacak Anadolu Müslüman Yurdu haline gelecekti. Atalarımız Cihad aşkıyla Anadolu’yu Müslüman Yurdu haline getirebilmek için canlarını hiçe sayarak bu yurt için çarpışacaktı. Onların bizlere emaneti olan bu İslam beldelerini 949 sene boyunca atalarımız canlarıyla hem korumuş hem de sınırlarımızı genişleterek İslam birliğini sağlamışlardır. Amaçları sadece fetih veya istila olmadığından gittikleri beldeleri hem imar etmişler hem de o beldelerin İslam ile müşerref olmasına vesile olmuşlardır. İslam’ın sancaktarı olan atalarımız bu beldeleri İslam beldesi haline getirerek bizlere emanet olarak bırakmışlar ve bizlerden de emanetlerini korumamızı beklemişlerdir. Onların emanetini Aziz Milleti kendi canı pahasına olsa dahi korunmasını yapmaya ilk gün ki aşkla devam etmektedir.

Anadolu’nun Fethinde ve Müslüman Beldesi olmasında başta Büyük Komutan Sultan Alparslan ve neferlerine, bu zamana kadar cihad aşkıyla çarpışan yiğitlere ve şehadet şerbeti içmiş aziz şehitlerimize Rabbimizden rahmet diliyor, onların şehadetine şahitlik ediyoruz. Onların İslam Sancağını dalgalandırmak adına yaptıkları bütün fedakârlıkları Rabbim dergâhı izzetinde kabul eylesin. Rabbim onları ebedi istirahatgahımız olan Ahiret Yurdunda Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e komşu eylesin. Bu vesileyle buradan son olarak diyoruz ki; “İslam’ın sancağı Anadolu’da kaldığımız süre zarfında dalgalanmaya devam edecektir. Aziz Şehitlerim yatağında rahat uyumaya devam etsinler. Hedef Kızılelma, hedef Kerim Kitabımız Kur’an rehberliğinde İslam’ın ahkâmıdır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın