Arkadaşlar

Hakkımda

Yeşim Değer

Yazar, köşe yazarı, yaşam koçu

Şair, yazar, köşe yazarı Yeşim Değer. 22 Nisan 1973’ de terzi Ayhan ve Nurseren Üstünkaya’nın üçüncü kızları olarak boğazın kucağı İstinye’de dünyaya geldim.
İlkokulu Recai Zade Mahmut Ekrem’de tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi okumak üzere BKÇL ine kayıt oldum. Lise ikinci sınıfa geldiğimde seçim hakkımı kullandım ve okuldan ayrıldım. Hayat seçimlerden ibarettir ve ben o zaman seçimimi yuva kurup anne olmaktan yana kullanmayı tercih ederek, uzun yıllar anne-babam ve ablalarımla yaşadığım İstinye’den Çorlu’ya gelin gittim. Artık yeni bir hayatım olmuştu. Fakat yıllar geçipte çocuklar büyüdüğünde içimde hissettiğim eksiklik beni yirmi yıl aradan sonra okul hayatına geri döndürmeyi başardı. Vermiş olduğum radikal bir kararla önce yarım bıraktığım liseden sonra da üniversitenin Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Eğitim hayatına geri dönüşüm kendimi keşfetmeme neden olurken genlerden geçen yeteneğimin de ortaya çıkmasına neden olmuştu. Mucizevi bir şekilde şiir yazmaya başladım ve bir süre sonra tamamen yaşanmışlıkların doğurduğu anılarımdan oluşan “Her Şeye Dair Ne Varsa İçinde” adlı ilk eserimi okuyucularımla buluşturdum. Kitabımın çıkışı bana Keşan Postası gazetesinde köşe yazarlığı kapısını açtı ve “Hayata Dair Her Şey” sloganıyla yazılarımı yazmaya başladım. İkinci kitabım “Aynur’un” konusunu
ise tamamen toplumda yaşayan kadınlarımızın hayatlarından esinlenerek kurguladım. Fakat öncesinde sevgili yazar dostlarım Emre Kalcı ve Jale Demirdöğen’den yazarlık eğitimi aldım. Eğer bir işi yapıyorsanız önce altının doldurulması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca tiyatronun üstadı Ferdi Atuner hocamdan da diksiyon eğitimi almış bulunmaktayım. Arada yazmış olduğum iki şarkı sözüm var. Müzisyen dostum Aydın Akkaya tarafından bestelenen “Yeter Artık ve Yalnızlık adlı şarkılarım ROTA GURUBU tarafından seslendirilmektedir. “Yeter Artık” adlı şarkımın ortaya çıkışı toplumun kanayan yarası haline gelen kadın cinayetlerine dayalı. Yine aynı yaraya sahip olan küçük gelinlere hitaben yazdığım “Aynur” adlı kitabım ile kapılar açılmaya devam etti ve Önce Vatan, Gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaya başladım. Bu arada çeşitli mekan ve şehirlerde düzenlenen imza günlerine katılmaya devam ediyorum. Eğer yolunuzda doğru şekilde ilerliyorsanız karşınıza hep güzel kapılar açılıyor. İnancım bu yönde. Eşim ve çocuklarımla yaşadığım Çorlu’da alanımla ilgili yeni çalışmalarıma başlamış bulunmaktayım.
Bir insanın başarılı olması için öncelikle kendisine inanması gerekiyor. Ben keşkeler yerine iyikilerle yaşamayı tercih ettim ve şartlar el verdiğince planlarımı bu yönde gerçekleştirmeye devam edeceğim. Bir insan hayal ettikçe ve hayallerinin peşinden koştukça yaşar.

Mail/ yesimdeger504@gmail.com

Medya

Arkadaşlar

Profil fotoğrafı
Meltem Güdemezoğlu
@meltemgu886864
Profil fotoğrafı
Hasan Akbal
@hasanakbal

Son Gönderilen Gönderiler

Reklamlar
%d