Loading

Merhabalar değerli Okurlar.

Hayatım 1980 yılında başladı. Doğumumun ilk yıllarında her şey normaldi.

Her aile gibi, benim ailem de sağlıklı bir bebek sahibiydi. Üç aylıkken geçirdiğim Menenjit hastalığı sonucu ailemin ve benim hayatı değişti. Belki de her aile gibi, hayal kuruyorlardı, büyüyünce şu mesleği seçsin diye, benim hayalimdeki meslek polislikti. Sen ne kadar hayal kurarsan kur, ne planlarsan planla hayat senin istediğini değil, kendi istediğini yaşatıyor.

Ailem beni birçok, hastaneye götürmüş hiç umutlu konuşmamışlar ve boşuna Gezdirmeyin demişler. Ben kadere çok inanırım. Bu engeli yaşayacağım varmış ki, Yaşıyorum. Yüce ALLAH böyle uygun görmüş demek, bana da yaşamak düşüyor.

Bazı insanlar engeli kader olarak görmüyor. Trafik kazaları mesela, emniyet kemerini takıyor sun yine biri gelip sana çarpıyor, ya engelli kalıyor ya ölüyor.

Biz ne dersek diyelim kader var.

4 kardeşim var, onlar engelli değil, ben engellilerin ALLAH tarafından seçilmiş kulları olduğuna inanıyorum çünkü 4 kardeşten bir ben engelliyim.

Okul hayatım olmadı hiç. Kendim öğrendim okumayı. Bazı öğrenciler zoraki okula giderken bazı engelliler de okula gitmek için, can atıyor okula gitmeye.

Ya okul kabul etmiyor, ya engeli izin vermiyor. Ben engeli izin vermeyenlerdenim. Yatağa bağımlı bir engelliyim, Her işimi annem ve kardeşlerim görüyor. Banyo, lavabo, yemek gibi, herkesin yaptığı işlemleri ben yapamıyorum. Lavabo ihtiyacımı annem görüyor. Lavabom ayağıma geliyor yani:) annem sağ, babam akciğer kanseri nedeniyle vefat etti. Yüce ALLAH sevdiklerine sıkıntı verirmiş ben de bu söze inanarak dayanarak sabretmeye çalışıyorum.

Hayallerimden biri yazar olmaktı. Başardım çok şükür.

Biz engelliler kendimizi göstermeye çalışırız, bu ne kadar doğru onu bilemiyorum. Bizler de her sağlıklı birey gibi, çalışmak para kazanmak yuva kurmak istiyoruz. Maalesef bu istek anormal bir istekmiş gibi, algılanıyor, söz konusu engelliler olunca.

Bazı insanlar biz engellileri hiçbir şey yapamaz yapsa bile, başarısız olur gözüyle bakıyor, o yüzden de fırsat vermek istemiyor. Hâlbuki elimizden tutulsa görecekler neler başarabileceğimizi.

Çoğunlukla bilgisayarı nasıl kullandığım merak ediliyor. Sağı yanım üzerine uzanarak kullanabiliyorum hiçbir yardım almadan. Tek kullanabildiğim uzvum sol elimin şahadet parmağı ile yazılarımı yazıyorum. Sosyal medya da açtığım hayran sayfamla ilgileniyor, orada paylaşımlar yapıyorum. Bunları yaparken de yine şahadet parmağımı kullanıyorum. Hayatım da isyan yok sabır ve şükür var.

Engelli yüreğimiz olacağına, bedenimiz engelli olsun.

Rukiye TÜREYEN

Özel Gereksinimli Yazar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d