Loading

Özgürlük, kültür, toplum üzerine düşünsel bir yazım olan bu eser aynı zamanda yeni bir kavram olan “Felsefe Coğrafyası” disiplini konusunda ilk temel fikirleri içermektedir.

Kitap kendi içerisinde eleştirisel bir dil ile toplum yapısı, düşünce gelişimi ve beşeri yapıların var oluşu hakkında sorunları dile getirmektedir.

Canlılar yaşamını hep bir çerçeve üzerinde sürdürür bu çerçeveye ekoloji denir. Ekolojinin altında ise habitat vardır. Önemli olan şey çerçeve içerisinde yaşamını sürdürmek ve çoğalarak neslini korumaktadır. İnsan bununda dışına çıkarak başka ekosistemlerde yaşamayı deneyimlemiş ve daha sonrasında kendi yapay tabiatını oluşturmuştur. İşte tam olarak tüm hikaye burada başlamıştır ‘’insanların neden var olduğu, varlığına anlam katması ve daha sonrasında insan kendini nasıl tanımlar ?’’ Sorularına verilecek cevapların hepsini yine insanlar cevaplamıştır. Belki kendi sorularımızı kendimiz cevapladığı için bazı sorular cevapsız kalmıştır oysa bir canlı nasıl yaşar ve neden vardır sorusunu genellikle yine biz insanlar cevaplıyor en azından doğrusunun bu olduğuna inanıyoruz. 

Bu eserin içerisine yer alan tüm düşünceler yazarın şahsi düşüncesidir. Bunu belirtmekte fayda vardır zira genelde insanların düşüncelerine karşı yürütülen fikirler bir başkalarının fikri olmakla beraber fikir üretmekten uzak şeylerdir. Mesela ‘’A’’ anlatılmak istendiğinde bunun hakkında yürütülen bir düşünceye cevap ‘’B’’ üzerinden gelmektedir. ‘’A’’ üzerinden düşünülmüş bir fikre yine ‘’A’’ üzerinden cevap geldiğinde bu bizi ‘’B’’ noktasına hiçbir şekilde ulaştırmaz. Akademiler bu yüzden vardır fakat akademilerde yine üretmek yerine tüketmek hatta tüketmeyi öğütlemek üzerine kurulmuşsa eğer yine bu durum kulaktan dolma fikirlerle yaşamını sürdürecek bir ordu yaratmaktan daha öteye gitmeyecektir. 

Her fikrin ve düşüncenin kendine has özellikleri vardır onu yaratan kişinin özelliklerini taşır ve doğduğu coğrafyayı bir şekilde yansıtmayı başarır. Bu sebeple yeryüzüne yayılmış bir dinin hatta bir dinin bir dalının dahi üzerinde küçük dallar oluşmaya başlayabilir çünkü fikir ayrılıkları insanların fiziki görünüşünden daha farklı ve enteresan yapıdadır. Elinizdeki bu eser sadece bir kişinin düşüncelerinden yola çıkarak sohbet tarzında yazılmış ve bir arkadaşa anlatılır gibi yazılmıştır. Yazar eline kahvesini alıp bir insan ile konuşmak yerine düşüncelerini bir kenara not etmeyi tercih etmiş daha sonra notlarından yola çıkarak düşünceler geliştirmiş ve ortaya bu eser çıkmıştır. 

Bu sebeple bu eseri okurken her fikrin başına bence koyarak okumanızda fayda vardır. 

Daha fazlası için kitabı yayın evinin resmi sayfasından satın alabilirsiniz. Buraya Tıklayarak Kitaba Ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

By Serdar Çelik

Şair, Yazar ve Araştırmacı. 23 yaşında ve bu yaşına kadar kendini geliştirmeyi hedef edinmiş birisi. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde Coğrafya bölümü okumakta olup ve bu alanda araştırmalar yaparak kariyerini geliştiriyor.

Bir Cevap Yazın

%d