Loading

Kocaeli Üniversitesi, 3 Ekim 2023 salı günü kulüplerinin standlarını üye alımına açtı. Birçok kulübe ev sahipliği yapan Kocaeli Üniversitesinde, Kocaeli Haber Ajansı (KOÜHA) olarak ilgiyi sosyal kamp çekilişi ve yaptıkları kulüp gözlüğü ile çeken sosyal medya kulübünün, kurucu başkanı Özkan Bozoklu ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında karşımıza çıkan kullanıcılarına düşünce, bilgi aktarımı ve iletişim sağlayan sosyal medyanın faydalarını gözetebilmek adına öğrenciler tarafından geçen sene sosyal medya kulübü kuruldu ancak yaşanan deprem felaketi vasıtasıyla genel kurulunu kuramayan sosyal medya kulübü bu sene faaliyete başlayabildi.

“Sosyal medya günümüzde insanlar tarafından boş vakit geçirilen bir yer olarak algılanıyor”

Okuldaki en yeni kulüplerden biri olan sosyal medya kulübü, sosyal medya hakkında düşünülen boş vakit geçirilen yer tabusunu yıkmak ve sosyal medyanın hayatımızın her alanında etkili olduğunu kanıtlamak için kurulan bir kulüptür.

Kulübün kurucu başkanı Özkan Bozoklu kulübün kurulma amacını şu sözler ile dile getirdi ” Sosyal medyanın faydalarını gözetebilmek ve üniversite öğrencilerinin sosyalleşmesi gerektiğini okula sadece derslere girmek için gelip gitmemesi gerektiğini fikrimiz ile birleştirip hem çok eğlenceli hem de faydalı olacağını düşündüğümüz sosyal medya kulübünü kurduk.” dedi.

“Yeni genel kurul kurulma aşamasında”

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin kendi emekleri tarafından kurduğu kulüplerde öğrencilerden oluşan bir yönetim kadrosu yer alıyor. Sosyal medya kulübünde de birçok farklı fakülteden üye yer aldığı gibi farklı fakültelerden de bir yönetim kurulu oluşturulma aşamasındadır. Sosyal medya kulübünün yönetim kadrosunda yer alan öğrenciler Özkan Bozoklu, Rana Akçelik, Doğukan Gümüştekin ve Nefise Duygundur.

“Sosyal medya kulübü olarak okulumuzun tüm kulüplerine meydan okuyoruz”

Sosyal medya üzerinden bir challenge başlatarak okulun diğer kulüplerine meydan okumaya hazırlanan sosyal medya kulübü, sosyal sorumluluk projelerine de imza atacağını örneğin fidan dikerek, hayvan besleyerek veya huzurevine ziyarete giderek farklı kulüplere meydan okuyacaklarını vurguladı.

Meydan okumada karşı kulüpten de toplumsal alanda bir iyilik yapmasını bekleyeceklerini ve onunda baska bir kulübe meydan okuyarak iyiliği tüm okul kulüplerine yaymayı hedeflediklerini ifade eden Özkan Bozoklu “Bir üniversitenin bir kulübünün tek bir sosyal medya hesabından neler yapabileceğini göstermek istiyoruz ve bu akımı okul dışına da yayma gayesindeyiz.” diyerek kulübün amacını açıkladı.

“Üyelerimizi influecerlar ve youtuberlar ile tanıştırmayı hedefliyoruz”

Temel amacı paylaşmak olan sosyal medya, insanların kendi içeriklerini üretip diğer kullanıcılar ile etkileşim kurduğu, başka şehirlerden insanlar ile ilişki ve iletişimi perçinleyen bir platformdur. Etkisi dünya çapında yaygınlaşan bu platformda zamanla bir meslek dalı olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte influecerlar, youtuberlar, tiktokerlar ve sosyal medya uzmanlığı gibi birçok meslek doğmuştur.

Sosyal medya kulübü, sosyal medya üzerinden para kazanan insanları okulumuza getirerek sosyal medyadan iş kurmak isteyen öğrencilerin sorularını cevaplayabilmek gayesindedir. Bunun dışında kulüp, katılan üyelerine ve katılacak olan üyelerine tanışma etkinliği, geziler, kamp ve sosyal medya üzerinden yapılabilecek projelere birlikte imza atmayı vadediyor.

“Sosyal medya yayılmaya devam ediyor”

Sosyal medyanın etkisi hızla artıyor bunun nedeni ise sosyalleşmenin sosyal medya ile kolay hale gelmesi olduğunu belirten psikolojik danışman adayı Özkan Bozoklu şu sözlerle görüşünü ifade etti.”Toplu alanlarda insanlar kendini tam olarak dışarıya açamıyor. Sosyal medya dediğimiz mecradan bir ekran başında daha rahat bir şekilde fikirlerimizi beyan edebiliyoruz. Tabi, bunun eksileri de var. Aslında biz bunlarla da savaşmak istiyoruz. Pandemi sürecinde her şeyin online bir şekilde yapılabileceğini gördük ve bu da yayılmakta olan sosyal medyanın hızını arttırdı.”diyerek sosyal medyanın etkisinin hızını kesmeden yayılmaya devam edeceğini belirtti ve kulüp kadrosunun fotografının çekilmesiyle röportaj sona erdi.

Sosyal hayat, akademik hayatı besler. Bu yüzden okul içinde faaliyete katılmak son derece önemlidir. Dileyen tüm öğrenciler sosyal medya kulübüne veyahut diğer kulüplere katılarak faaliyette bulunma özgürlüğüne sahiptir.

Muhabir: Meltem Arca

Reklamlar
One thought on “Kocaeli Üniversitesinde Sosyal Medya Kulübü”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: