Loading

Sevgi, insanın karşısındaki kişiye değer vererek onu ne kadar çok sevdiğini, ona saygı gösterdiğini ve hislerini, duygularını onunla paylaşmak istemesidir diyebilirim. Bana göre sevginin tanımı bu. Tabi sevginin tanımı budur ama başkasına göre diğer insanlar benim düşündüğüm gibi düşünmeyebilirler, daha farklı, daha ayrıntılı, hatta daha eğlenceli veya faklı bir şekilde görülebilir, tanımlanabilir. Kişiden kişiye göre değişebilir, göreceli bir kavram ortaya çıkmış olur…

Bazı insanlar sevgi nedir? Nasıl sevilir? Karşısındaki kişinin sevgisini, gönlünü nasıl alabilirim diye düşünüyorlar bazen. Sevgiyi karşısında bulunan kişiye nasıl ne şekilde gösterebilir orası da pek bilinemez. Sevgi nedir diye bazen insanlar birbirlerine sorarlar bazen de unuturlar sevginin ne anlama geldiğini…

Değer veriyorsa bir kişi sevdiğine, o kişi de kendisini değerli görür ve sevgilerinin kopmasına, kimsenin aralarını açmasına izin vermezler. Gönül bahçelerine, Küçük sevgi tohumcuklarından ekerler ve sevgi meyvelerinin büyüyüp gelişmesini beklerler.

Kalbine girmeyen tutkular, gerçek sevgiyi önce kalbinde hissetmez ise daha sonra kendine veya karşısındaki kişiye zarar verebilir. Onu hayal kırıklığına uğratabilir. Bir insana zorla bir şeyi sevdirmek sevginin oluşmasını engeller.

Bazen insan anlar kendisini sorguya da çekebilir,soruda sorabilir,benim gibi kafasında da soru işaretleri oluşabilir..

Der ki, artık başka çare yok,senden bana ne ümit var ne de fayda var, hiç bir şey yok, ne o eski anılar ne de yaşadığımız o güzel günler hepsi de sevgisini ve o özelliğini kaybetti.. Aramızdaki iki sevginin tadı ve anlamı kalmadı.

Bundan dolayıdır ki, Sevgini anlayacak sevgine gönül verecek, hayatı senin gibi anlayacak ve yaşamayı da senin yaşadığın gibi yaşayacak birini bulmak gerekir ama bu zamanda bu dünyada bu kadar teknolojinin üst seviyeye çıkmasıyla birlikte hani nerede o eski anılar hani o eski sevgiler diyebiliriz.

İnsanlık var mı yok mu? Hepsi yerini, kişiliğini kaybetmiş durumda… Bunun üzerine bir de insanlık ta bitmiş, sevgi, saygıda zaman içinde yerini ve gururunu kaybetmiştir.

Bizde Sevgi ve Saygımızı kaybetmeyelim!..

Sevgiye ve Saygıya özen gösterelim…

Yalçın SEVİM / SEVİMLİ ŞAİR

Reklamlar

By Yalçın Sevim

Yalçın Sevim, 1988 Afyonkarahisar doğumludur. 3 çocuklu işçi bir ailenin çocuğudur. İlkokulunu Kasımpaşa ilköğretim okulunda, ortaöğretimini ise Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra yükseköğrenimini ise Afyon Kocatepe Üniversitesinde mimarlık üzerine okurken bazı nedenlerden dolayı okulu bırakıp, daha sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü başlamış ve burayı bitirmiştir. 2014-2015 Eğitim-Öğretim Döneminde “Afyon Kocatepe Üniversitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimini” tamamlamıştır. Yazar, şiir yazmaya 2006 yılında amatörce bir hevesle başlamış, zaman içerisinde farklı türlerde (hikâye, deneme vb.) yazmaya başlamıştır. Şu anda deneme ve hikâye türünde eserler de kaleme almaktadır. Yazarın şu anda 2. baskı olarak çıkarmış olduğu “Bir Adın Olmalı” adlı deneme kitabı ve ilk baskısı olan “Sevimli Papatyam” adlı şiir kitabı bulunmaktadır. Basılmayı bekleyen birçok şiir ve deneme kitapları da vardır. Şiirlerinden ve denemelerinden birçoğu “Bizim Ece Dergisi 2014 Şairler Antolojisi, Uluslararası Cengiz Aytmatov Şiir Antolojisi, Dört Mevsim Şiir Antolojisi, Derdimiz Edebiyat Söz Ustaları Şiir Antolojisinde ve Kimsesizler Hikâye Antolojisinde” yer almıştır. 2009 yılından itibaren bir yayınevinde görev almış, pazarlama ve dağıtım sorumluluğu yapmıştır. Yazarımız 2014 Yılının başlangıcından bu yana Afyonkarahisar’da bir gazetede köşe yazarlığına başlamış olup ve gazetede yazdığı birçok denemeyi okuyucularıyla buluşturmaktadır. Sinada Edebiyat dergisinde “Editör”olarak görev yapmıştır. Ve TEK Akademi “Yazı İşleri Müdürlüğünü” sürdürdü. Bir dönem Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosunda görev alan yazarımızın, bunun dışında da www.antoloji.com’da şiirlerine yer verilmiş ve hâlen şiirleri orada yayınlanmaktadır.www.siirzamani.org sayfasında yayınlanan yazıları ve şiirleri “Günün Yazısı” olarak seçilmiştir. Kardelen Edebiyat, Bizim Ece Edebiyat, Güncel Sanat Kültür ve Edebiyat, Halk Edebiyatı, Maki Kültür Sanat Edebiyat, Yeni Dönem Sanat Edebiyat, Akpınar Kültür Sanat Edebiyat Dergilerinde ve internet sitelerinde yazıları, şiirleri yayımlandı, yayımlanmaya da devam etmektedir. Bekâr olan yazar, şu anda Ankara’da hem Editörlük hem Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni hem de kurmuş olduğu YALÇIN SEVİM AKADEMİ'nin Kurucusu olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yazarın Yayımlanmış Eserleri: Deneme : Bir Adın Olmalı (2. Baskı) Şiir : Sevimli Papatyam Ders Kitabı: Edebiyat Konu Anlatımı Antolojiler İçinde Yayımlanan Eserleri: * Kimsesizler Hikâye Antolojisi - Hikâye * Uluslararası Cengiz Aytmatov Şiir Antolojisi - Şiir * Bizim Ece 2014 Şairler Antolojisi - Şiir * Bizim Ece 2022 Şairler Antolojisi - Şiir * Dört Mevsim Şiir Antolojisi - Şiir * Aybüke'ye Şiirler Antolojisi - Şiir * Dil İşçileri Edebiyat Antolojisi - Şiir ve Deneme * Derdimiz Edebiyat Söz Ustaları Antolojisi - Şiir ve Deneme

Bir Cevap Yazın

%d