Loading

Cide Belediye Başkanlığı tarafından yazar ve şair Rıfat Ilgaz adını yaşatmak, eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak. Türk edebiyatına yeni şiir ve adlar kazandırmak amacıyla düzenlenen 4.Rıfat Ilgaz Edebiyat Ödülü, 2024 yılında da şiir alanında verilecektir.

RİFAT ILGAZ ŞİİR YARIŞMASINA İŞTİRAK ŞARTLARI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR

-Yarışmaya aday olarak katılacak yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiir sanatının gerektirdiği dil bilinci ve estetik temel ölçüt olacaktır.

-Yarışmaya başvuru 1 Kasım 2023 tarihinde başlayacak, 15 Nisan 2024 tarihinde sona erecektir.

-1 Ocak 2023–31 Aralık 2023 tarihleri arasında yayımlanan bütün şiir kitapları yarışmaya katılabilir ancak daha önce herhangi bir yarışmada ödül almış kitaplar, değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Ödüle, “toplu şiirler” ya da “seçme şiirler” katılamaz.

-Seçici Kurul 25 Haziran 2024 tarihinde online olarak toplanacak ve yarışmaya katılan yapıtları değerlendirerek, sonuçları gerekçeleriyle açıklayacaktır.

-Ödül bir kitaba verilir ancak seçici kurul, gerekirse ödülü birden fazla kitap arasında paylaştırabilir. Birinciliğe uygun kitap bulunamazsa, jüri tarafından yine 2023 yılı içinde yayımlanmış bir kitap ödüllendirilebilir. Ayrıca, jürinin kararı doğrultusunda “Jüri Özel Ödülü” de verilebilir.

-Ödül töreni, 29. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Temmuz 2024’te Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide’de yapılacaktır.

-Yarışmada birinci olana, 5000 TL ödül ve bir plaket verilecektir.

YARIŞMAYA KATILACAK ŞİİR KİTAPLARI AŞAĞIDAKİ ADRESE GÖNDERİLECEK

Yarışmaya katılacak kitaplar yedi (7) adet olmak üzere katılımcının kısa öz geçmiş, adres ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 15 Nisan 2024 tarihine kadar elden+posta veya kargo yolu ile aşağıdaki adrese iletilecektir. Posta ve kargoda ki gecikmelerin sorumluluğu göndericiye aittir, gönderilen kitaplar ayrıca sahiplerine geriye iade edilmeyecektir.

ÖMER YILMAZ

Rıfat Ilgaz Şiir Yarışması Koordinatörü

Cide Belediyesi Basın–Yayın Servisi

CİDE-KASTAMONU

Tel.0-505-5951544

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ;

Tuğrul Keskin+Haydar Ergülen+Çiğdem Sezer+Kaan Tanyeri+İbrahim Tığ.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: