Loading

Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi-John F. Kennedy Caddesi, No.4 Kavaklıdere–Ankara adresinde,

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi iş birliği ile hazırlanan ”Ya İstiklâl Ya Ölüm Cumhuriyet Yolunda Sergisi” Cumhuriyet’in 100. yılı münasebeti ile 03-30 Ekim 2023 tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecektir. Tarihsel araştırmalar+edebiyat metinleri+hatıratlar+dönemin orijinal belge ve fotoğrafları kaynak alınarak, kronolojik olarak hazırlanan sergi kapladığı alan ve eser sayısı bakımından VEKAM’ın ve iş birliği yaptığı kurumların bugüne kadarki en büyük sergisi olma özelliğini taşıyor.

Sergi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderlik ettiği işgale direnen Kuvayımilliye çeteleri+cepheye koşan Türk gençleri+ cephede ve cephe gerisinde savaşan 7’den 70’e kadın erkek ve çocuklar dâhil olmak üzere tüm halkın fedakârlığı ve Mehmetçiğin kahramanlıklarıyla Türk halkının Millî Bağımsızlık Mücadelesi’ne ve Ankara’nın bu süreçteki rolüne ışık tutuyor.

İzleyiciler, sergi kapsamında bir kısmı daha önce Türkiye’de hiç gösterilmemiş nadide eserleri de görme imkânına erişecekler. Döneme ait birçok gündelik eşya+gazete nüshaları+gün yüzüne çıkmamış fotoğraflar+belgeler+orijinal plak ve video-ses kayıtları+ sergi kapsamında ilk defa incelenebilecek, sergiye araştırmacılar için Ankara ve Millî Mücadele konulu 60’ın üzerinde yayın içeren tematik bir kitaplık eşlik edecek.

Koleksiyoncular Derneğinin, büyük çoğunluğu Nurhan ve Korkut Erkan’a ait 1200’ü aşkın nadir belge+fotoğraf arşivi ve koleksiyonunun görülebileceği ve metinlerini Korkut Erkan’ın hazırladığı sergide Ankara Resim ve Heykel Müzesi+Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü+Yapı Kredi Müzesi+Halûk Perk Araştırma Merkezi+Hisart Canlı Tarih Müzesi+ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi+Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA)+Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası)+Albert Khan Müzesi (Fransa) ve Amerikan Kongre Kütüphanesi gibi kurum ve kişisel koleksiyonlardan birbirinden değerli eserler görülebilecek. Sergide aynı zamanda, Türk Tarih Kurumunun Millî Mücadele Dönemi belgeselleri de gösterime sunulacak.

Tarihe ilgili duyanlar ve sanatseverler, sergi kapsamında 30 Ekim’e kadar konser+konferans+panel+belgesel gösterimi gibi çeşitli yan etkinliklere de ücretsiz katılabilecekler. Yan etkinlikler, Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi Sabahattin Ali Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. İlgilenenlere, önemle duyurulur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d