Loading

2. Bursa Gastronomi Festivali Düzenlendi

Bursa Büyükşehir Belediyesi,  lezzetleri tanıtmak  ve yaşatmak için 15-17 Eylül tarihleri arasında Merinos Park’ta 2. Bursa Gastronomi Festivali düzenledi.

Yöresel yemekler, tatlılar, içecekler sergilendi ; akademisyen ve ünlü şefler gastronomi üzerine söyleşi, yarışma , panel ve atölye çalışmaları yapıldı. Konserler,sürpriz hediyeler, ikramlar ve çocuk etkinlikleri de gerçekleşti.

Festival açılışını 15 Eylül Çarşamba günü saat 12.00’de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş  tarafından yapıldı. Alinur Aktaş,  Bursa’nın lezzetlerini tattırmak ve tanıtmak için düzenlenmiş olduğu  festivale “Bursa çok güzel.. Sende gelsene…”sloganıyla herkesi festivale davet etti.

“Ünlü Şefler de Bursa’ya  gastronomi festivaline geldiler.”

Festivalde Ömür Akkor, Arda Türkmen, Şükran Kaymak, Danilo Zanna ve Hazar Amani gibi ünlü şeflerde festivalde sahne aldı. Prof. Dr. Özge Samancı, Doç. Dr. Aylin Öney Tan, Doç. Dr. Özlem Madi Şişman gibi akademisyenlerde söyleşi ve panele katıldı.

Festivalde  ayrıca en iyi aşçı belirlenmek üzere bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya katılan amatör ve profesyonel aşçılar Bursa mutfağına uygun bir yemek yaparak jüriye sundular. Yarışmanın jürileri olarak ünlü şefler yer aldı. Yarışmanın birincisi 5 bin TL, ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü ise 2 bin TL ödül kazandı.

“10.000 TL para ödüllü börek yeme yarışması”

17 Eylül sabahı  börek yeme yarışması  düzenlendi. Yarışma da bir tepsi böreği bitirene 10.000 TL para ödülü verildi.

Geçen sene 23 – 25 Eylül de düzenlenen festival, bu sene 15-17 Eylül de düzenlendi. Gelecek sene de  Eylül ayının herhangi bir gününde üçüncüsü düzenlenecek festivale gelip yemekleri tadarak yeni lezzetleri öğrenebilir ve Bursa’nın güzelliklerini gezip görebilirsiniz.Ayrıca yarışmalara katılıp para kazanabilir, kazanamasanız da karnınızı bedavadan doyurup bu eğlenceye katılarak eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Yazan: Meltem Arca

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: